17. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2012. május 31-i ülésére
2012. május 31-i ülésére
Tárgy: | Beszámoló az IKSZT működésének kezdeti tapasztalatairól | |
Készítette: | Mile Erika, Szilágyiné Bácsi Gabriella | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester | |
Véleményező bizottság: | Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
Az IKSZT 2012. 02. 03-án kezdte meg működését. Jelen beszámolóban az ott dolgozókat (Barnáné Bula Judit és Szabó Péterné) kértem fel, hogy írják le tapasztalataikat és mutassák be a ház eddigi életét. A második részben a pénzügyekről, majd pedig a pályázat jelen állásáról esik szó.
Beszámoló a Rózsahegyi Ház megalakulásáról és működéséről
1. Megalakulás:
Az „Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kialakítása Gyomaendrődön” című pályázat megvalósításának eredményeként 2012 februárjától nyújtja közösségi szolgáltatásait a Rózsahegyi Ház.
A Rózsahegyi Iskola Diákjaiért Közhasznú Alapítvány 2009-ben pályázatot nyújtott be az Integrált Közösségi és Szolgáltató terek kialakítását célzó IKSZT/2008/1 kódszámú konstrukcióra, mely támogatás keretében a Szent Imre Idősek Otthona épületének bővítményeként megvalósuló Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kialakítására, működtetésére 49.257.428 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült.
A Rózsahegyi Iskola Diákjaiért Közhasznú Alapítvány 2009-ben pályázatot nyújtott be az Integrált Közösségi és Szolgáltató terek kialakítását célzó IKSZT/2008/1 kódszámú konstrukcióra, mely támogatás keretében a Szent Imre Idősek Otthona épületének bővítményeként megvalósuló Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kialakítására, működtetésére 49.257.428 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült.
Az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér létrehozásával és működtetésével az alapítvány és az önkormányzat alapvető célja, hogy az öregszőlői településrészt kimozdítsa az elkülönülésből, esélyteremtő és támogató lépéseket valósítson meg a szolgáltatások bevezetésével az Öregszőlőben élő családok hátrányainak kompenzálása és esélyegyenlőség előmozdítása érdekében.
2. Partnereink:
Együttműködési szerződés jött létre különböző helyi szervezetekkel:
- Határ Győző Városi Könyvtár
- Térségi Humánsegítő Szolgálat
- Cigány Kisebbségi Önkormányzata
- Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény
- Térségi Szociális Gondozási Központ
- Trendl Kft.
- Magyar Vöröskereszt Gyomaendrődi Szervezetek
- Városi Művészetoktatási Iskola és Kulturális Egyesület
- Templárius Alapítvány
A kötelező és választható szolgáltatások köre:
A Címpályázat az IKSZT-ket működtető szervezetek számára kötelező és opcionális feladatokat határozott meg. A kötelezően, azaz minden IKSZT-ben biztosítandó szolgáltatások köre az alábbiak szerint került meghatározásra:
- helyszín és feltételek biztosítása a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) tájékoztatási pont működtetéséhez;
- ifjúsági közösségi programok szervezése, ifjúságfejlesztési folyamatok generálása és a folyamatok nyomon követése, ifjúsági információs pont működtetése, fiatalok közösségi szerveződésének és részvételének támogatása, ifjúsági információs pult működtetése;
- helyszín és feltételek biztosítása a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) tájékoztatási pont működtetéséhez;
- ifjúsági közösségi programok szervezése, ifjúságfejlesztési folyamatok generálása és a folyamatok nyomon követése, ifjúsági információs pont működtetése, fiatalok közösségi szerveződésének és részvételének támogatása, ifjúsági információs pult működtetése;
- közművelődési programok szervezése;
- a lakosság és a vállalkozások információhoz való hozzájutásának elősegítése;
- muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 65. § (2) pontjában meghatározott nyilvános könyvtár működtetése vagy mozgókönyvtári ellátás biztosítása vagy - kizárólag abban az esetben, ha a településen az IKSZT megvalósulási helyszínétől eltérő helyszínen a nyilvános könyvtári vagy mozgókönyvtári ellátás elérhető - olvasósarok működtetése;
- közösségi internet hozzáférés biztosítása az önállóan, teleházban vagy könyvtárban működő e-Magyarország ponton (közösségi információs hozzáférési pont).
- közösségfejlesztési folyamatok generálása, folyamatkövetése;
- helyszín biztosítása civil szervezetek számára;
- egészségfejlesztési programok megvalósítása;
- Üzlethelyiség (ek) kialakítása a helyi vállalkozók támogatása érdekében;
- elektronikus közigazgatási végpont szolgáltatások biztosítása (Közháló végpont);
3. Működése:
A gyomaendrődi IKSZT az ünnepélyes átadást követően a Rózsahegyi Ház nevet viseli.
A Rózsahegyi Ház ünnepélyes átadására 2012.02.03-án került sor. A pályázatban vállalt heti 50 órás nyitva tartást biztosítjuk.
Nyitva tartás:
Hétfő 9-12 14-19
Kedd 14-21
Szerda 11-19
Csütörtök 9-12 14-19
Péntek 11-18
Szombat 11-18
Vasárnap 13-18
Kezdetben Barnáné Bula Judit heti 30 órában, Erdélyiné Séllei Annamária pedig heti 20 órában volt foglalkoztatva. A váltott műszakos munkavégzés nem tette lehetővé, hogy a dolgozók között sikeres együttműködés alakuljon ki. Mindezeket figyelembe véve 2012.04.02-től személyi és munkarendi változás történt. Az új munkatárs Szabó Péterné, aki már szintén heti 30 órában dolgozik. Így több lehetőség nyílt arra, hogy munkájukat összehangolva végezzék, a programokat közösen szervezve eredményesebben működhessenek.
A műszaki feltételek folyamatosan kerültek kiépítésre (internet, Digi-Tv, telefon).
A szabadidő hasznos eltöltéséhez vásároltunk játékokat. A Határ Győző Városi Könyvtár kihelyezett helyben olvasáshoz könyveket, illetve folyóiratokat is rendelkezésünkre bocsájt. Az elején felmerült problémák (fűtés beállítása, ajtózárak javítása) folyamatosan javításra kerültek. Javításra szorul még a női és mozgáskorlátozott WC-ben az öblítőtartály, valamint az udvari csap beüzemelése is. Szükséges még kerékpár és babakocsi tároló létrehozása és pelenkázó rész kialakítása.
Az udvaron a parkosítás megvalósult, a nyár folyamán udvari kemence építést tervezünk.
4. Kötelező programok:
A kötelezően vállalt programok folyamatosan megvalósításra kerültek, ezeket pontosan a vállat feltételek szerint dokumentáljuk.
Helyszín és feltétel biztosítása a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat tájékoztatási pont működtetéséhez programtípus keretében megvalósult:
Februárban őstermelőknek szerveztünk előadást. Márciusban egészséges, egyszerű húsvéti ételeket készítettünk konyhánkban, majd az elkészült finomságokat el is fogyaszthatták a programon résztvevők. Felvettük a falugazdásszal a kapcsolatot,aki vállalta hogy minden hónap második csütörtökén fogadóórát tart az érdeklődőknek.
Ifjúsági közösségi programok szervezése, ifjúságfejlesztési folyamatok generálása...
Márciusban személyiségfejlesztő játékot szerveztünk drámajáték címmel.
Április elején kézműves foglalkozás keretében a batikolás technikájával ismerkedhettek meg a gyerekek. Mindkét programban segítségünkre voltak a Városi Alapfokú Művészetoktatási Iskola pedagógusai.
Áprilisban játszóház keretében készültünk a húsvétra. A Rózsahegyi Iskola és a Tulipános Óvoda két munkatársa közreműködött ennek megvalósulásában.
Májusban megemlékeztünk az édesanyákról és nagymamákról, ajándékot készítettünk részükre.
Közművelődési program:
Februárban ismeretterjesztő előadás hangzott el Tízmilliószoros Nap Címmel. Márciusban filmet vetítettünk a másság jegyében Ragyogj... címmel.
Áprilisban karaokét szerveztünk a gyerekeknek nagy sikert aratva.
Májusban a X. Bogrács Napjára készülünk, melynek szervezése idén a mi feladatunk.
Lakosság, vállalkozások információhoz való hozzájutásának elősegítése:
Márciusban fogadóórát tartott Lehóczkiné Timár Irén a 8. számú választókörzet képviselője. Helyi aktualitásokról volt szó.
A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról...
Áprilisban versmondó versenyen vettek részt a gyerekek, majd előadás keretében bemutatkozott a Határ Győző Városi Könyvtár.
Egészségfejlesztési program megvalósítása:
Giricz Magdolna egészségfejlesztési program keretében előadást tartott Természetes gyógymódok alkalmazása a gyógyításban címmel.
Márciusban Feketéné Bokor Katalin természetgyógyász, fitoterapeuta, könyvbemutatóval egybekötött nagy sikerű, telt házas előadást tartott.
Az eddig felsorolt programok résztvevői között minden korosztály képviseltette magát. Mind a felnőttek, mind a gyerekek szívesen vettek részt programjainkon. Többnyire nagy érdeklődést mutattak, sikerként könyveljük el, hogy nem csak öregszőlősi lakosok, hanem Gyomaendrőd belterületéről, sőt még Szarvasról is jöttek látogatóink.
Mivel napi szinten főleg gyerekek látogatják a házat, kiemelten foglalkozunk szabadidejük értelmes eltöltésének megszervezésével. Fő érdeklődési körük az internethasználat. Ennek ellensúlyozására törekszünk.
Éppen ezért szerveztünk a tavaszi szünetre is többféle változatos programot (filmvetítés, karaoke party, kézműves foglalkozás).
Minden hétfőn és csütörtök este szervezett keretek között tornát tart Barna Nikolett.
Keddenként pedig nálunk próbál az Aranysólyom Táltos Dobkör 18-21 óráig. Akikről érdemes tudni, hogy tagjai között vannak vidékiek is ( Mezőtúr, Szolnok, Körösladány, Szeghalom).
A helyi civil szervezeteket levélben kerestük meg együttműködés kialakítása céljából.
Partnerséget még nem sikerült kialakítani, néhányan a távolság miatt nem tudnak élni a Rózsahegyi Ház kínálta lehetőségekkel.
Bízunk benne, hogy a jövőben ezen változtatni tudunk.
A Posta egyik munkatársa keresett meg bennünket azzal a céllal, hogy heti egy alkalommal kihelyezett postai szolgáltatást biztosítanak az itteni lakosoknak.
Ennek helyet adtunk és már a bemutatkozás meg is történt. Első alkalommal kevesen vették igénybe a lehetőségeket, de úgy gondoljuk, hogy a későbbiekben erre lesz kereslet.
Az Ibsen felnőttoktatási központtal közösen hirdettünk számítógépes tanfolyamot, ami a tervezett időpontban ugyan a kevés jelentkező miatt nem valósult meg, de terveink között szerepel egy későbbi időpontban történő újraszervezése.
Folyamatban lévő tanfolyamok:
Májusi időpontban Hobbi képzőművész tanfolyam
Június 8-9-10 Jobb agyféltekés rajztanfolyam
Június 23-24 Gyermek agykontroll tanfolyam
Véleményünk szerint a fejlesztési terv egésze és az egyes programok külön-külön csak akkor eredményesek, ha azok a helyiek érdekeit szolgálják. Tehát fontos számba venni a célcsoport szükségleteit, igényeit, és azokhoz mérten szervezni. Terveink között szerepel megcélozni az aktív korosztályt. Esetünkben a program eredményességét nem az aláírt jelenléti ívek, vagy elkészített fotók száma garantálja, hanem a résztvevők visszajelzései, a programok helyi megítélése.
Igyekszünk arra törekedni, hogy működésünkkel mindenki számára lehetőséget teremtsünk, hogy szabadidejüket kulturáltan töltsék el, igényeiket figyelembe véve szervezett programokon vehessenek részt. Minden korosztály találja meg a neki megfelelő elfoglaltságot és legyen a Rózsahegyi Ház színtere mindennapi életüknek.
Az IKSZT működésének pénzügyi vonatkozásai: (Szilágyiné Bácsi Gabriella)
Az Alapítvány a működtetés pénzügyi részét egyeztette, és folyamatosan egyezteti az Önkormányzattal.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata a 2012. évi költségvetéséről szóló 5/2012 (II.21.) önkormányzati rendeletében az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér működtetésére 3.725.850 Ft támogatást biztosított. Ezen összeg utalása a Rózsahegyi Iskola Diákjaiért Alapítvány részére az alábbiak szerint történik:
2012. április 23-án átutalásra került 880.227 Ft, mely összeg jelenti az év első 4 hónapjára járó időarányos támogatást, csökkentve az Alapítvány részére egyedi kérelmek alapján átutalt összeggel.
2012. április 23-án a januári, februári és márciusi bérekre és járulékaira 426.064 Ft-ot utalt át az önkormányzat, a ténylegesen felmerült kiadások alapján.
2012. májusától minden hónap 15-éig történik a működési kiadások finanszírozására 295.861 Ft/hó támogatási összeg utalása, illetve ezen a napon utalja át az önkormányzat az Alapítvány által közölt, a megelőző hónapban ténylegesen kifizetett bér és járulék összegét is. A ténylegesen felmerült bér és járulékköltségekre a pályázat biztosítja a támogatást.
Az Alapítvány a pályázat megvalósításáról a kifizetési kérelmét benyújtotta az MVH-nak, aki a 2012 május 17-i értesítése alapján a kifizetési eljárást felfüggesztette addig, amíg a folyamatban lévő módosítások kapcsán döntés születik. (Parkoló az udvarban került megépítésre az eredetileg tervezett helyett) Így a kifizetés időpontja várhatóan tovább tolódik.
Kérem a tisztelt Képviselő-testületet az előterjesztésben foglaltak tudomásul vételére.
Döntéshozói vélemények
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
A bizottság javasolja a Képviselő-testületnek a beszámoló elfogadását. |
|
"IKSZT működési beszámoló elfogadása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: KÖZÉRDEKŰ KÖTELEZETTSÉG VÁLL.
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a Rózsahegyi Iskola Diákjaiért Közhasznú Alapítvány beszámolóját az IKSZT (Rózsahegyi Ház) működésének kezdeti tapasztalatairól tudomásul veszi és elfogadja.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -