46. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2012. június 28-i ülésére
2012. június 28-i ülésére
Tárgy: | Kiegészítés a 8. számú napirendi ponthoz – 3. számú háziorvosi praxis működtetése | |
Készítette: | Keresztesné Jáksó Éva | |
Előterjesztő: | Várfi András polgármester |
A bizottsági tárgyalást követően az előterjesztéshez az alábbi kiegészítések érkeztek Önkormányzatunkhoz:
- 2012. június 22-én dr. Lizák Anna írásban megküldte az ÁNTSZ-hez és az OEP-hez megküldött bejelentését, mely szerint a Medicus Universalis Háziorvosi BT a 3. számú praxist 2012. augusztus 1. napjától nem működteti tovább.
- 2012. június 25-én dr. Katona Piroska írásban jelezte Önkormányzatunk felé, hogy részt venne a 3. számú praxis ellátásában tartós helyettesítés formájában. (a megkeresés a mellékletben megtalálható)
Dr. Lizák Anna fenti tájékoztatásával megerősítette a 2012. januárjában aláírt szerződésben foglaltakat, mely szerint a praxis működtetése - így a helyettesítés biztosítása is -, 2012. augusztus 1. napjával az Önkormányzat feladata.
Az Önkormányzat már a tavalyi évben is foglalkozott a háziorvosi alapellátásban kialakult helyzettel, akkor előzetesen abban foglalt állást, hogy egy háziorvos nyugdíjba vonulásával csökkenti az orvosi körzetek számát.
Az Önkormányzatra visszaszálló praxis működtetése biztosítható közalkalmazotti státuszban álló háziorvossal. Az elmúlt év tapasztalata azt mutatja, hogy ebben az esetben a praxis működtetéséhez nem kell önkormányzati támogatás, a körzet lakosságszáma lehetővé teszi a költséghatékony működtetést. Amennyiben az Intézményen keresztül történik az ellátás biztosítása, úgy minimalizálható a rendelő fenntartási költsége, az ebből a tevékenységből származó bevételt az intézmény a körzetek fejlesztésére tudja fordítani.
A körzet megtartása mellett szól az az érv is, mellyel dr. Frankó Károly emelt szót a körzet megtartása mellett, mely szerint a körzetek összevonásával a megmaradt körzetek lakosságszáma nő, így növelve időskorú háziorvosaink munkaterheit, ezt elkerülendő célszerűnek tartjuk a körzet tovább működtetését.
A körzetek felosztását azt követően indokolt végrehajtani, amikor az üres praxishoz tartozó kártyák felosztásával minden orvos számára biztosítható praxisa fenntarthatósága – arányos praxisok alakíthatók ki.
A helyettesítésre vonatkozó hatályos jogszabályi rendelkezések az alábbiak:
A háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet 7. § 1) bekezdése szerint a háziorvos és a fogorvos helyettesítését csak olyan orvos láthatja el, aki a háziorvosi, fogorvosi feladatkörre előírt személyi feltételeknek megfelel. Ugyanezen jogszabály 11. §-a határozza meg, hogy mely orvos dolgozhat háziorvosként:
„11. § (1) Háziorvosként - a házi gyermekorvos kivételével - az az általános orvosi oklevéllel rendelkező orvos dolgozhat, aki
a) általános orvostan vagy háziorvostan szakorvosi szakképesítéssel, vagy
b) belgyógyászat szakorvosi szakképesítéssel és 10 év körzeti, illetve háziorvosi gyakorlattal rendelkezik, vagy
c) 1998. december 31. napjáig számított 25 éven keresztül folyamatosan körzeti, illetőleg háziorvosi feladatokat látott el.
(2) Háziorvosként - a házi gyermekorvos kivételével - ezen tevékenység megkezdésétől számított legfeljebb 4 évig dolgozhat továbbá az az orvos is, aki külön jogszabályban meghatározott, a háziorvostan szakorvosi szakképesítés megszerzéséhez szükséges háziorvosi szakgyakorlat folytatására jogosult.
(3) Házi gyermekorvos lehet az az orvos, aki csecsemő- és gyermekgyógyászat szakorvosi képesítéssel rendelkezik.
(4) Az az orvos, aki a külön jogszabály szerinti klinikai szakképesítések valamelyikével rendelkezik, az önkormányzat által igazolt területi ellátási érdekből, az önkormányzattal megkötött feladatellátási szerződés megkötését követően - a házi gyermekorvosi tevékenység kivételével - háziorvostan szakorvosi szakképesítés nélkül is elláthat területi ellátási kötelezettséggel háziorvosi feladatokat. Ebben az esetben a háziorvosi tevékenység a háziorvostan szakorvosi szakképesítés megszerzéséig, de legfeljebb a háziorvosi tevékenység megkezdésétől számított 5 évig végezhető. A háziorvosi tevékenység megkezdése előtt az orvos az orvostudományi egyetemeken történő külön jogszabály szerinti egyéni képzésre az Országos Alapellátási Intézettel (a továbbiakban: OALI) szerződést köt.
(5) Tartósan betöltetlen háziorvosi körzetben a (4) bekezdés szerint igazolt területi ellátási érdekből helyettesítő háziorvosi tevékenységet végezhet az az orvos is - a házi gyermekorvosi tevékenység kivételével - a háziorvostan szakorvosi szakképesítés megszerzéséhez szükséges önálló háziorvosi tevékenység folytatására való jogosultsága megszerzéséig, de legfeljebb 6 évig, aki a háziorvosi szakképesítés megszerzéséhez szükséges klinikai gyakorlatok megszerzésére vonatkozó egyéni képzési tervének elfogadását követően, a háziorvostan szakorvosi szakképzést megkezdte.
(6) Az (5) bekezdésben meghatározott esetben az orvos az OALI-val háziorvosi feladatok ellátására változó munkahelyre szóló közalkalmazotti jogviszonyban áll, és a háziorvosi feladatok ellátását abban az OALI által kijelölt háziorvosi körzetben folytatja, amely település önkormányzatával az OALI szerződést köt. A háziorvosi körzet kijelölését az OALI a körzet megszűnésének, szétválásának, más háziorvosi körzettel való összeolvadásának esetén, illetve - kivételesen indokolt esetben - a háziorvos kérelmére módosíthatja.
(7) A (4)-(6) bekezdések alapján végzett háziorvosi tevékenységre egyebekben a helyettesítésre vonatkozó, külön jogszabály szerinti rendelkezések irányadóak.
(8) A (4) és (5) bekezdésben foglalt tevékenység akkor kezdhető meg, ha az OALI az általa szervezett vizsgával záruló képzés keretében meggyőződött arról, hogy az orvos a háziorvosi tevékenység végzéséhez szükséges alapvető társadalombiztosítási - így különösen a gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz felírási szabályokról, a keresőképtelenségről, a kábítószer alkalmazásról és felírásról, a beutalási rendről szóló - ismereteket megszerezte. A (2), (4) és az (5) bekezdés szerinti tevékenység szakmai felügyelet mellett végezhető.”
A helyettesítésre vonatkozó fő szabály: háziorvostan vizsgával rendelkező általános orvos láthatja el, ennek a jogszabályi feltételnek megfelelő háziorvossal el tudja látni az Intézmény a helyettesítést.
Dr. Katona Piroska háziorvostan licence vizsgával rendelkezik, ez a vizsga a háziorvostani szakképzés törzsképzési periódusát zárja. Majd az egyéves szakgyakorlatot követően szakvizsga előkészítő tanfolyam elvégzése után lehet megszerezni a háziorvostan alap szakképesítést.
A helyettesítés ideiglenes megoldás, melynek időtartama alatt a Városi Egészségügyi Intézmény megtalálja/megtalálhatja azt a fiatal háziorvost, akivel közalkalmazotti jogviszonyban vagy feladat-ellátási szerződéssel a háziorvosi alapellátás biztosítható.
Nem vegyes praxis kialakítása, hanem az önálló felnőtt háziorvosi praxis megtartása a cél.
Fent leírtak miatt kérem a Tisztelt Képviselő-testületet szíveskedjen az előterjesztést megtárgyalni és az alábbi határozati javaslatok alapján szíveskedjen dönteni a 3. számú praxis működtetéséről:
1. döntési javaslat
"3. számú háziorvosi praxis működtetése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Egészségügy
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza a Városi Egészségügyi Intézményt (székhely: 5500 Gyomaendrőd Hősök útja 57., képviseli: Dr. Torma Éva igazgató főorvos), hogy a 3. számú felnőtt háziorvosi körzet folyamatos működtetését biztosítsa, továbbá, hogy az illetékes egészségügyi államigazgatási szervtől a körzetre 2012. augusztus 1-jétől működtetési engedély kiadását kérje az Intézmény számára.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete hozzájárul ahhoz, hogy a Városi Egészségügyi Intézmény (székhely: 5500 Gyomaendrőd Hősök útja 57., képviseli: Dr. Torma Éva igazgató főorvos) az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral a Gyomaendrőd 3. számú felnőtt háziorvosi körzetben a feladatok ellátására 2012. augusztus 1-jétől finanszírozási szerződést kössön.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2012. 08. 30.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Keresztesné Jáksó Éva
2. döntési javaslat
"3. számú háziorvosi praxis működtetése"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Egészségügy
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete utasítja Várfi András polgármestert, hogy a Városi Egészségügyi Intézmény alapító okiratának 7. pontjára tekintettel Dr. Torma Éva, az intézmény igazgató főorvosának szakmai ellenjegyzése mellett a megüresedett 3. számú háziorvosi körzet ellátásának biztosítása érdekében a területi ellátási kötelezettségre figyelemmel a szerződést a vállalkozó háziorvossal kösse meg.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2012. 08. 30.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Keresztesné Jáksó Éva
Mellékletek: