2015. május 20-i ülésére
Tárgy: | Az önkormányzat rendelkezésére álló szabad forrás kezelési formájának meghatározása | |
Készítette: | Szilágyiné Bácsi Gabriella | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2015. évi költségvetéséről szóló 1/2015. (II. 15.) önkormányzati rendeletének 4. melléklete mutatja be a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványát. Ez az 573 millió forint összegű maradvány tartalmazza a fejlesztési kiadások és pályázati saját erők biztosítására szolgáló 450 millió forint összegű megtakarítást is. Ezen összeget az önkormányzat nem a főszámláján kezeli, hanem a fejlesztési kiadások és saját erők esedékességének függvényében különböző lejáratú betétekben helyezi el. Mivel a főszámlán elhelyezett forrásaink után a pénzintézet a jegybanki alapkamat mínusz 1,5% mértékű kamatot fizet, így célszerű a nem a napi működést szolgáló forrásunkat kockázatmentes ügyletekbe befektetni és így magasabb hozamra szert tenni.
Előzmény:
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2008. évben 1 milliárd forint összegben döntött fejlesztési célú kötvénykibocsátásról. A kibocsátott kötvény összegének azon részét, melyet nem használt fel az adott költségvetési évben fejlesztési célok megvalósítására befektette. A befektetés irányításával 2011. december 31-éig pénzügyi tanácsadót bízott meg, majd a Képviselő-testület 2011. decemberi ülésén hozott döntése (740/2011. (XII. 22.) Gye. Kt. határozat) értelmében a kötvényforrás kezelésénél 2012. január 1. napjától az önkormányzat nem vett igénybe külső szakértői szolgáltatást. A Képviselő-testület létrehozott egy három főből (polgármester, alpolgármester, Pénzügyi Bizottság elnöke) álló Munkacsoportot, aki a feladatot ellátta, koordinálta, illetve a döntéseket meghozta. Ezen Munkacsoport a kötvényforrás kezelése céljából lett felállítva. A Munkacsoport felállítását 2012. évben a kötvényforrás nagysága indokolta, illetve a testület tagjai között pénzügyi végzettséggel és a banki szektorban gyakorlati tapasztalattal rendelkező képviselők is voltak.
2013. évben indult és 2014. évben zárult a Magyar Állam részéről az önkormányzati adósságrendezés. Ennek keretei között az Állam első körben az önkormányzat 2012. december 31-én fennálló adósságállományának 65%-át vállalta át, majd 2014. február 28. napjával megtörtént a teljes körű adósságátvállalás. Ezen időponttól Gyomaendrőd Város Önkormányzata adóssággal nem rendelkezik és kötvényforrással sem. Az állam általi adósságátvállalással hatályát vesztette az a testületi döntés (740/2011. (XII. 22.) Gye. Kt. határozat), mely létrehozta és megbízta a 3 főből álló Munkacsoportot a kötvényforrás kezelésével.
A Képviselő-testületnek szabályoznia szükséges az önkormányzat rendelkezésére álló szabad forrás jövőbeni kezelésének módját.
Alternatívák:
1) A Képviselő-testület a szabad forrás kezelésének jogát önmagánál tartja, minden egyes befektetés előtt eseti döntéseket hoz és rendkívüli üléseket tart. Ez a forma eléggé nehézkes és rugalmatlan, mind az ajánlati felhívás meghatározásakor, mind az ajánlatok értékelésekor ülést szükséges tartani a döntés meghozatala céljából.
2) A Képviselő-testület általános felhatalmazást ad a város polgármesterének a szabad forrás kezelésére. Ezen feladat ellátására a felhatalmazást a költségvetési rendelet módosításával tudja a Képviselő-testület biztosítani. A Képviselő-testület rögzítheti, hogy a választott befektetési lehetőség tőke garantált kell, hogy legyen, a vállalt kockázat pedig minimális. Polgármester a választott befektetési módokról, a lekötött összegek felhasználásáról és a realizált hozamról negyedévente tájékoztatja a Képviselő-testületet.
2014. december 31-én az önkormányzat rendelkezésére álló forrásának azon összege, mely fejlesztési kiadások és pályázatok saját erejének finanszírozására lett elkülönítve 450 millió forint volt. Ezen összeg számlavezető pénzintézetünknél betét formájában állt az önkormányzat rendelkezésére. A betétek 2015. január 23-án jártak le, a jóváírt kamat összege 4.176 ezer forint volt.
2015. január 12-én 454 millió forint befektetésére (betételhelyezés és állampapír vásárlás) kért az önkormányzat ajánlatot. Az ajánlatkérés 4 pénzintézet (Endrőd és Vidéke Takarékszövetkezet, OTP Bank, Raiffeisen Bank, FHB Bank) részére került megküldésre. A legkedvezőbb ajánlat betételhelyezésre, az Endrőd és Vidéke Takarékszövetkezettől érkezett.
Jelenleg két részletben van lekötve ezen forrás, 54 millió forintot május 4-én kötöttünk le július 23-áig, 1,85%-os kamat mellett és 400 millió Ft-ot január 23-án fél évre, 2,3%-os kamattal. 2015. április 22-től a jegybanki alapkamat mértéke 1,8%.
Az önkormányzat a betételhelyezések mellett minden esetben megvizsgálta az egyéb befektetési lehetőségeket is. A döntés meghozatalánál alapvető szempont volt a magasabb hozam elérése, a fejlesztésekhez szükséges források biztosítása, azaz a szükséges forrás likviditásának megléte, illetve a minimális kockázatvállalás.
A számlavezető pénzintézetünknél elhelyezett megtakarítás biztonságát a 2014. december 10-én létrejött Garanciaközösség is garantálja, melyet a betéteseik védelme érdekében hozták létre a takarékok. A takarékok egymás kötelezettségeiért kölcsönösen felelősséget vállalva tömörültek ebbe a garanciaközösségbe annak érdekében, hogy még nagyobb biztonságot tudjanak nyújtani ügyfeleiknek. A közösségbe való belépést egy átfogó pénzügyi vizsgálatsorozat előzte meg, így csak azok a pénzintézetek léphettek be, amelyek megfeleltek az átvizsgálás követelményeinek. A közösségnek több mint 100 szövetkezeti hitelintézet lett a tagja.
Így 2014. december 10-e óta már nemcsak az Országos Betétbiztosítási Alap, hanem a takarékok saját Tőkefedezeti Alapja is védi a takarékokban elhelyezett megtakarításokat. Az OBA a jogszabályok alapján 100 ezer euróig biztosítja a hazai pénzintézetekben elhelyezett lakossági és vállalati betéteket. Mivel az OBA biztosítása nem vonatkozik az önkormányzati betétekre, így a takarékok saját Tőkefedezeti Alapjukból biztosítják az önkormányzati betétek teljes egészét.
Kérem a Tisztelt Testületet szíveskedjen az önkormányzat rendelkezésére álló szabad forrás jövőbeni kezelési módját meghatározni és döntését meghozni.
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
|
|
"Szabad forrás jövőbeni kezelésének meghatározása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete felhatalmazza Gyomaendrőd Város Polgármesterét az önkormányzat rendelkezésére álló szabad forrás kezelésére azzal, hogy a választott befektetési mód kizárólag tőke garantált és kockázatmentes lehet. Polgármester a választott befektetési módokról, a lekötött összegek felhasználásáról és a realizált hozamról negyedévente tájékoztatja a Képviselő-testületet. Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete felkéri a jegyzőt Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2015. évi költségvetéséről szóló 1/2015. (II.15.) önkormányzati rendelete normaszövegének módosítására.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2015. 05. 28.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella
2. döntési javaslat
"Szabad forrás jövőbeni kezelésének meghatározása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az önkormányzat rendelkezésére álló szabad forrás kezelésének jogát nem kívánja átruházni, 2015. július 1. napjától minden egyes befektetési módról önmaga kíván dönteni.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2015. 07. 01.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella
3. döntési javaslat
"Szabad forrás lekötéséről szóló tájékoztató elfogadása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete elfogadja az önkormányzat rendelkezésére álló szabad forrás 2015. évi lekötéséről és hozamának alakulásáról szóló tájékoztatót.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2015. 05. 28.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella