2015. január 29-i ülésére
Tárgy: | A 2015. évi közmunkaprogram tervezete | |
Készítette: | Varjú Róbert | |
Előterjesztő: | Toldi Balázs polgármester |
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2015. évi közfoglalkoztatás tervezése elnevezésű előterjesztést 2014. december 18.-án megismerte, és elfogadta, valamint Betkó József elnök úr javaslatát beépítette a további tervezésbe.
A Munkaügyi Kirendeltség a 2015. január 20.-án tartott tájékoztatója során a korábbi tervezés módosítására tett javaslatot. Ennek megfelelően a programelemekhez kapcsolódó létszám 230 főről 270 fő környékére emelkedne, melynek kapcsán növekedtek a programokhoz kapcsolódó bérköltségek, beruházási-dologi költségek.
A fent szereplő változtatásokat figyelembe véve kellett a Munkaügyi Kirendeltség részére 2015. január 23-án megküldeni Önkormányzatunknak a közfoglalkoztatási programok tervezéséhez kapcsolódó kérelmeket, melyek kapcsán elmondható, hogy a kérelmek elbírálás alatt állnak, így az alábbiakban szereplő programelemek nem tekinthetők véglegesnek.
A tényleges foglalkoztatási kereteket a területileg illetékes Munkaügyi Kirendeltség által megítélt támogatások, illetve hatósági szerződések fogják véglegesen rögzíteni. A Munkaügyi Központ a pályázati irányelvek és támogatási keretei alapján, saját mérlegelési jogkörében dönt.
A terveket a 2015. márciusi indítással tervezett kistérségi startmunka mintaprogramok 6 programelemére, továbbá a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásra vonatkozóan kellett elkészíteni. Valamennyi programelemet 2015.03.02. és 2016.02.29. közötti időszakra lehetett tervezni.
A 2015. évi előzetes tervezési szempontok alapján elsősorban a mezőgazdasági, a helyi sajátosságokon alapuló, a település önfenntartását elősegítő programokat kívánja a Belügyminisztérium támogatni. A minisztérium tájékoztatása szerint a téli és egyéb értékteremtő programelem a következő évben megszűnik, ezért az ide sorolt tevékenységeket a helyi sajátosságokra épülő programelemben lehet feltüntetni.
A szociális jellegű tevékenységeket megvalósító programok (belvíz, közút, mezőgazdasági földút, illegális hulladéklerakók felszámolása) esetében mintaprogramként csak azon programokat kívánja a Belügyminisztérium indítani, melyek a korábbi években még nem kerültek finanszírozásra a településen, tehát újak.
A tervezés során törekedni kellett arra, hogy a mintaprogramok esetében a fajlagos költségek beleférjenek a 110 000 Ft/fő/hó mértékbe, míg a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási programok esetében a maximálisan adható 20%-os közvetlen költség mértékbe. A költségadatok számításánál a 2014. évi közfoglalkoztatási bérekkel kellett számolnunk.
(Az alábbiakban a terveket kívánjuk ismertetni.
Hosszabb időtartamú foglalkoztatás:
Program kezdete 2015.03.02. Program vége 2016.02.29
Tervezett létszámok megoszlása:
Segédmunkás (nem irányító): 90 fő
Segédmunkás (irányító): 9 fő
Szakmunkás (nem irányító): 4 fő
Tervezett költségek megoszlása:
2015. évi bérköltség 84 924 297 Ft
2016. évi bérköltség 28 308 099 Ft
Közvetlen költségek 23 324 862 Ft
A hosszabb időtartamú foglalkoztatás foglalja magába tehát a belvíz, mezőgazdasági földút, illegális hulladéklerakók felszámolása programelemeket. Az előző évek tapasztalata alapján ezen programelemek 103 fő bevonásával el tudják látni a település karbantartási feladatokat, valamint az időszakos egyéb önkormányzati megbízásokat.
A dolgozók feladata az Önkormányzat tulajdonában lévő kül- és belterületi belvízelvezető csatornák karbantartása cserjézése és iszapeltávolítása, átereszek kitakarítása, cseréje, támfalak építése, lejtésviszonyok felülvizsgálata, csatornák mélyítése. A brigádok tevékenységei a téli időszakban cserjézéssel és síkosság mentesítési feladatkörrel egészülnek ki. A cserjézési feladatok kapcsán már az elmúlt hónapokban megkezdődtek az elhagyatott temetők takarítási munkálatai. A magtárlaposi Református és Evangélikus temető cserjézése már befejeződött, a kitermelt nyiladék eltávolítása pedig folyamatban van. A Bánomkerti temető cserjézése, kitakarítása pedig december végén elkezdődött, és várhatóan 2015. február elején befejeződik majd. A kitermelt nyersanyagot a Zrínyi utcán található komposztáló, zöldhulladék kezelő telepre szállítják és dolgozzák fel. A kitermelés folyamán kinyert nyersanyagot a fólia sátrak fűtésére használjuk fel. Folytatnánk a problémásabb útszakaszok, csatornák, védgátak karbantartását. A 2011. évben indított programok óta településünk folyamatosan van karban tartva, így jelentős megtakarítás érhető el, hiszen nincs szükség hirtelen dömping-munkákra.
Kézbesítőt, karbantartót és egyéb más közfoglalkoztatási programba nem illeszkedő munkaerőt támogatására egyéb hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásba kell majd igényelnünk, ezek nem képezik a jelenlegi tervezés részét.
Mezőgazdasági mintaprogram:
Program kezdete 2015.03.02. Program vége 2016.02.29
Tervezett létszámok megoszlása:
Segédmunkás (nem irányító): 81 fő
Segédmunkás (irányító): 4 fő
Szakmunkás (nem irányító): 7 fő
Szakmunkás (irányító): 2 fő
Tervezett költségek megoszlása:
2015. évi bérköltség 78 590 133 Ft
2016. évi bérköltség 26 196 711 Ft
Közvetlen költségek 22 002 543 Ft
Állattenyésztési programrész: az állattartó tevékenységünk problémáit az előző testületi ülésen már megismerte a Képviselő-testület. Az állattartó telep 2015. évi működtetését az Önkormányzat szeretné elmozdítani a jövedelemtermelés irányába, így egy olyan telep kialakítását tervezi, ami az önfenntartás mellett további jövedelmet is képes termelni. A juhtenyésztést tekintve a gyimesi racka mint fajta gyapjú, valamint hústermelő képessége nagyon gyenge. Ebből kifolyólag mindenképp javasolt egy fajta átalakító keresztezés Ile de France vagy Charollais fajtákkal. A tenyészkosok leváltása egyébként is szükséges lenne a rokontenyésztés elkerülése véget is. A fent szereplő intézkedések megtörténését követően az anyaállomány elérhetné a 150-160 átlag létszámot is. Az intenzív termelést megvalósításával Gyomaendrőd Város Önkormányzata, más telephelyet is be kíván vonni a közfoglalkoztatásba. Az új telephely a Körösladányi út melletti a Bethlen iskola kezelésében lévő régi állattartó telephely lenne, mely teljesen közművesített, és könnyen megközelíthető. A baromfitartást az új telephelyen célszerű folytatni, mert a meglévő épületek a bővítésre nem alkalmasok, és nagyon jelentős a vad-és rágcsálók okozta kár. A baromfitartást tekintve a Plymont jelegű vegyes hasznosítás kiterjesztése szükséges az új telephelyen.
Növénytermesztés: a gyakorlókertben kívánjuk megtermelni a város szépítésére szolgáló virágokat. Jelenleg 3 fóliasátor fűthető, de 2015.-ben a pályázat révén további 3 fóliasátor fűtését is tervezzük. A téli hónapok alatt elkezdődik a növények szaporítása, így ahogy a tavaszi időjárás engedi, elkezdődhet a virágok kitelepítése a közterületinkre. Egynyári-kétnyári virágok (gazánia, szalvia, büdöske, lobélia, petúnia, árvácskák, muskátlik) termelését, kiültetését jelentősen növelnénk annál is inkább mert az Önkormányzat növelné különösen az endrődi városrészben a virágágyások számát. A jelenlegi 0,8 ha-os gyümölcsösünkbe 180 oltvány került telepítésre, mely szépen fejlődik. További közel 500 oltványt vásároltunk meg a tavalyi közfoglalkoztatási programunkban, amely telepítésére egyelőre nem lett kijelölve terület, de a Dévaványai út melletti önkormányzati terület alkalmas lehet rá. A fák darabszámát tekintve további önkormányzati tulajdonú terület bevonása is szükséges. A szántóföldi növénytermesztés tekintetében 4-5 ha-on kendert, valamint 6.85 ha-on olajtököt kívánunk vetni. Kisebb területen cirok vetését is tervezzük, mely révén a helyi sajátosságú programelemen belül seprűk kötését is beindítanánk. A 2014.-ben megművelt területeken magasabb aranykorona értékű területeken kukoricát, napraforgót, búzát szeretnénk vetni.
Helyi sajátosságokon alapuló program
Program kezdete 2015.03.02. Program vége 2016.02.29
Tervezett létszámok megoszlása:
Segédmunkás (nem irányító): 30 fő
Segédmunkás (irányító): 3 fő
Szakmunkás (nem irányító) 1 fő
Szakmunkás (irányító) 4 fő
Tervezett költségek megoszlása:
2015. évi bérköltség 32 524 983 Ft
2016. évi bérköltség 10 841 661 Ft
Közvetlen költségek 6 803 647 Ft
Az asztalos műhely fejlesztésével buszmegállókat, kültéri bútorokat, virágládákat, madáretetőket, játszóterekre játékokat, hirdető táblákat szeretnénk gyártani. Ezen a programon belül a túraútvonal kitakarítására, cserjézésére, és a korábban megrongált hiányzó bútorok cseréjére, pótlására is sor kerülne. A helyi piacon már évek óta visszatérő probléma a kevés fedett árusító asztal. Lenne lehetőségünk ezek gyártására is. Létrehoznánk rönkjátszótereket, szalmabálából játékokat, városdekorációt. A mezőgazdasági területünkön termelt cirok felhasználásával seprű kötésére is sor kerülne ezen a programon belül. Így a hagyományos közmunka foglalkoztatása során felmerülő seprűigény is megoldottá válik. A magasabb létszám révén zagykazettáink folyamatos kezelését oldanánk meg: folyamatos tüzelőanyag kitermelés mellett csemetéket telepítenénk át külterületi csatornák és utak mellé.
Régóta probléma, hogy a MÁV környékéről kerékpárokat tulajdonítanak el. A parkoló mellett egy őrzött, fedett kerékpártárolót alakítanánk ki.
Belterületi közúthálózat javítási program
Program kezdete 2015.03.02. Program vége 2016.02.29
Tervezett létszámok megoszlása:
Segédmunkás (nem irányító): 35 fő
Segédmunkás (irányító): 4 fő
Szakmunkás (nem irányító): 1 fő
Tervezett költségek megoszlása:
2015. évi bérköltség 32 895 027 Ft
2016. évi bérköltség 10 965 009 Ft
Közvetlen költségek 8 964 928 Ft
Az utcai járdák leromlott állapotára való tekintettel több betonozó brigád” létrehozására kerülne sor. A prioritási szempontok figyelembe vétele mellett a brigádok körzetről-körzetre haladnának a járdák felújításával, követve egy ütemtervet, mely révén elkerülhetővé válna, a hosszabb időszakos járdafelbontás. Ez a programelem Gyomaendrőd városában 2015-ben venné először kezdetét. Új parkolók építésére, és szegélykövezésére is sor kerülne. A parkolók építésénél sablonok vásárlásával esztétikus parkolók is létrehozhatóak lesznek.
Összegezve a fent szereplő programokban szereplő összes létszám: 275 fő, a hozzá tartozó 2015.-évi bérköltség 228 934 440 Ft, a 2016.-évi bérköltég 76 311 480 Ft, valamint a közvetlen költség 61 095 980 Ft-ot tesz ki. A Belügyminisztérium által közzétett 2015. évi kistérségi (járási) startmunka programok indításához készített segédlet sajnos nem támogatja a brigádvezetőket összefogó, koordináló munkavezetők alkalmazását, így a Betkó József elnök úr javaslatát nem tudtuk a programelemekbe beépíteni. Ebből kifolyólag az adott probléma megoldásra vár.
Döntési javaslat
"A 2015. évi közmunkaprogram tervezete"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elfogadja az előterjesztés szerinti irányelveket a 2015. évi közfoglalkoztatási kérelmek beadásának alapjaként.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2015. 01. 29.
Felelős: Toldi Balázs
Hivatali felelős: Varjú Róbert