9. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2015. szeptember 15-i ülésére

Tárgy:   Közművelődési koncepció felülvizsgálata
Készítette:   Keresztesné Jáksó Éva, Omiliákné Csikós Anikó
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a 414/2015.(VIII. 27.) Gye. Kt. határozatával kialakította a közművelődési intézményrendszer struktúráját. A testületi döntésre figyelemmel a Hivatal elkészítette a közművelődési koncepció tervezetét, melyet jelen előterjesztéssel benyújtunk elfogadásra. 
A meglévő közművelődési intézményrendszer fenntartása gyakran ütközik nehézségekbe. A város célja, hogy a kulturális kínálat sokszínűségének biztosításával, annak a kulturális turizmusba való beépítésével az ágazatot jobban bevonja a jövedelemtermelő tevékenységek körébe annak érdekében, hogy az intézményrendszer és a hagyományos városi rendezvények a jövőben is megmaradhassanak, gyarapodhassanak. A turizmus és a közművelődés szorosan összefügg egymással. Ezeken a területeken akkor lehetünk versenyképesek helyi szinten is, ha a város közösségi színtereit, intézményi struktúráját a helyi sajátosságok figyelembevételével átszervezzük. Cél, hogy egységes kínálatot, információs rendszert biztosítunk az ide érkezőknek. Ez valódi érték és élmény kínálatot jelenthet, melynek megvalósításához szükség van a jelenlegi közművelődési feladatokat ellátó intézményi struktúra átgondolására, átszervezésére. 
Az intézményi rendszer átalakítása során figyelembe kell venni a két településrész hagyományait, sajátosságait ezért mindkét településrészen önálló intézmény látja el a közművelődési feladatokat. Az endrődi részen a közművelődési intézmény közgyűjteményi feladatokat is ellát, az Endrődi és a Gyomai Tájház működtetésének biztosításával.  
A gyomai közművelődési intézmény intézményegységeként az önkormányzat programiroda létrehozását tervezi. Az iroda feladata az éves rendezvényterv összeállítása, az önkormányzat nagyrendezvényeinek és nemzeti ünnepek megszervezése, egységes arculat, városkép kialakítása. Az iroda összekötő szerepet tölt be az önkormányzati közművelődési intézmények és az intézményi struktúrán kívüli közművelődési és turisztikai feladatokat ellátó szervezetekkel. 
A Képviselő-testület döntött arról, hogy a művelődési ház épületében kerül elhelyezésre a Kállai Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola. A tervek elkészültek, a megvalósításhoz pályázati forrást kíván igénybe az önkormányzat. 
A „Lélekkel a Körösök mentén” turisztikai pályázat megvalósulását követően a turisztikai látványelemek működtetését az adott településrész közművelődési intézménye biztosítja, ezáltal e látványelemek a városi közösségi színterek szerves részévé válnak. 
A gyomai városrész közművelődési intézmény megnevezésének a Kállai Ferenc Közművelődési és Szolgáltató Intézmény elnevezést javasoljuk egyrészt Kállai Ferenc gyomai kötődése, másrészt a Művészeti Iskola épületben való elhelyezése okán.
Dr. Szonda István intézményvezető az endrődi városrész közművelődési intézmény megnevezésének a Szent Antal Közművelődési, Közgyűjteményi és Szolgáltató Intézmény elnevezést javasolja, tekintettel arra, hogy Endrődön a kulturális és oktatási intézmények az
egyház kezdeményezésével jöttek létre. További intézményi kötődés a Szent Antal Kenyérsütőház, melynek működtetése az intézmény alapfeladatai közé tartozik országosan egyedülálló kulturális emlék. 
Kérjük a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy döntsön a két intézmény elnevezéséről. A tervezet már tartalmazza az Ügyrendi Bizottság javaslatát, mely szerint a gyomai közművelődési intézmény javasolt elnevezése Kállai Ferenc Kulturális Központ, az endrődi közművelődési intézményé pedig Szent Antal Népház.
A koncepció készítésekor kiemelt hangsúlyt kapott a Határ Győző Városi Könyvtár optimálisabb és az olvasók számára elérhetőbb környezetben történő elhelyezése. Az önkormányzat kezdeményezte a Fő út 230. szám alatt lévő ingatlan állami tulajdonból történő visszavételét, amint az ingatlan tulajdonjogának rendezése megtörténik azt a könyvtár használatba veszi.  
Az önkormányzat, mint fenntartó a jövőben nagyobb szerepet kíván adni a könyvtárnak a Civil Ház, Tudásközpont és InfoPont működtetésével kapcsolatos feladatok ellátásában. 
Ezeket a feladatokat a könyvtár eddig is alapfeladatként látta el, azonban az önkormányzat a lakosság széleskörű tájékoztatása érdekében erősíteni kívánja ezen feladatellátást. 
A közművelődés terén elérni kívánt célok megfogalmazása mellett a koncepció meghatározza a célokhoz rendelt feladatokat, eszközöket. E feladatok meghatározásával megfogalmazódnak az önkormányzat közművelődés szereplői felé közvetített elvárásai is.
Az alábbi ütemtervben mutatjuk be a közművelődési intézmények átszervezésével kapcsolatos feladatokat:
2015. szeptemberi ülés
- közművelődési koncepció elfogadása
A koncepció elfogadásával párhuzamosan a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzője a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. CXL. törvény 88. § e) pontja és a 20/1992.(I.28.) Kormányrendelet 1.§ (1) d) pontja alapján megkéri az illetékes minisztériumot a tervezett közművelődési intézményrendszer átszervezésének véleményezésére. A miniszternek 30 nap áll rendelkezésére véleményezési jogának gyakorlására.
2015. októberi ülés
- a Közművelődési, Közgyűjteményi és Szolgáltató Intézmény alapító okiratának módosítása: az intézmény székhelye nem változik, azonban az alapító okiratban az intézmény nevét meg kell határozni, valamint az új telephelyeket és a hozzá kapcsolódó új feladatokat is hozzá kell rendelni az intézményhez.
 - új közművelődési intézmény alapítása az endrődi településrész közművelődési feladatainak ellátására
 - a két intézmény esetében az intézményvezetői állás betöltésére pályázat kiírása
2016. januári ülés
 - az intézményvezetői pályázatok elbírálása
Az önkormányzat előtt álló feladatokból is látszik, hogy az átszervezések hatályba lépésének napja 2016. február 1.  A Határ Győző Városi Könyvtár átszervezése – székhelyének megváltozása – 2016. II. félévében várható.
Az endrődi településrészi intézmény feladat ellátása 1 fő szakmai vezetővel, 4 fő közalkalmazottal a gyomai településrészi intézmény feladat ellátása egy fő szakmai vezetővel 6 fő közalkalmazottal valósulna meg.
Mindhárom közművelődési intézmény finanszírozása beépítésre kerül az önkormányzat 2016. évi költségvetésébe.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testülettől az előterjesztés megtárgyalását és a közművelődési koncepció elfogadását. 


Döntéshozói vélemények

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság   A bizottság megtárgyalta az előterjesztést, az ülésen elhangzott módosító javaslatok a tervezetben átvezetésre kerültek, melyeket dőlt betűvel jeleztünk a Képviselő-testület számára. A koncepció elfogadását követően a következő évi rendezvényterv ismeretében szükség esetén a feladatok kibővítésre kerülnek.

A bizottság az endrődi városrész közművelődési intézmény megnevezésének a Szent Antal Népház megnevezést, míg a gyomai városrész közművelődési intézmény megnevezésének a Kállai Ferenc Kulturális Központ megnevezés javasolta. 

 
Döntési javaslat

"Közművelődési koncepció felülvizsgálata "

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elfogadja Gyomaendrőd Város 2016-2020 évre vonatkozó Közművelődési Koncepcióját. 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe