6. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2017. február 13-i ülésére

Tárgy:   Templom-zugi strandon lévő egyes építmények felújítási munkáinak felmérése
Készítette:   Csényi István
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

Tisztelt Képviselő-testület!

Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2015. december 28-án bérleti szerződést kötött Pájer Sándor egyéni vállalkozóval (5500 Gyomaendrőd, Arany János utca 23/1.) a gyomaendrődi ingatlan-nyilvántartásban 7701/1 hrsz.-ú, strandfürdő megnevezésű, 7517 m2 területű, a 7701/2 hrsz.-ú, beépítetlen terület megnevezésű, 890 m2 területű, természetben a Templom-zugban található ingatlanok, valamint a 03/9 hrsz.-ú,  strandfürdő megnevezésű, 2 ha 4441 m2 területű, természetben a Hármas-körös ártérben lévő ingatlan használatára.
 
A bérleti szerződés III.1.4. pontja előírja a bérlő részére igazolható módon tájékoztatnia kell a bérbeadót az ingatlanok bérletéről, a szerződés teljesítéséről.

Pájer Sándor bérlő elkészítette a beszámolóját, melyet a Képviselő-testület a 2016. novemberi ülésén megtárgyalt és elfogadta azt.
 
 
A beszámoló kitért a bérlő által szükségesnek ítélt alábbi felújítási feladatok megvizsgálására, felmérésére.
  1. Partvédelem egyes szakaszai megcsúsztak, elváltak a parttól.
  2. Nagy faház zuhanyzós építményrész oldalfalának a kijavítása.
  3. Az 1-2-3-6-8-as faházak onduline tetőfedésének a cseréje.

 A bérleti szerződés az alábbiakban szabályozza a karbantartást és felújítást.    
 
„IV.12. A Felek a felújításokról, fejlesztésekről és beruházásokról külön-külön megállapodásokat kötnek, melyekben rögzítik a pénzügyi elszámolás kérdéseit is."

 „VII. 1. A Bérlő köteles gondoskodni az ingatlanok karbantartásáról, műszaki állagának szinten tartásáról, szükség szerint javíttatásáról.
 
A Felek a karbantartás fogalma alatt a folyamatos, zavartalan, biztonságos működtetést szolgáló javítási, karbantartási tevékenységet értik, ideértve a tervszerű megelőző karbantartást, a hosszabb időszakonként, de rendszeresen visszatérő nagyjavítást és mindazon javítási, karbantartási tevékenységet, amelyet a rendeltetésszerű használat érdekében el kell végezni, és amely a folyamatos elhasználódás rendszeres helyreállítását eredményezi. Az építmények főbb szerkezeti elemek cseréje és nagyjavítása nem tartozik a karbantartás körébe."
 
A karbantartás fogalma a számvitelben (a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény):
 
Karbantartásnak minősül az elmaradt és felhalmozódó karbantartás egy időben való elvégzése is, függetlenül a felmerült költségek nagyságától. (Nem karbantartásnak, hanem felújításnak minősül az elhasználódott tárgyi eszköz eredeti állaga (kapacitása, pontossága) helyreállítását szolgáló, időszakonként visszatérő olyan tevékenység, amelynek hatására az adott eszköz élettartama megnövekszik, eredeti műszaki állapota, teljesítőképessége megközelítően vagy teljesen visszaáll, az előállított termékek minősége vagy az adott eszköz használata jelentősen javul.)

Állagmegóvás (karbantartás): meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség kármegelőzése, kárelhárítása érdekében végzett, az eredeti állagának visszaállítását szolgáló építési-szerelési munka.

A karbantartás vagy felújítás kérdésének megközelítése adószakértői és egyéb szakmai állásfoglalások alapján:
 
Épületek, építmények esetében a karbantartás vagy felújítás kérdés eldöntéséhez segítséget nyújt, ha átgondoljuk, hogy „csak" állagmegóvási munkát végeztettünk-e, vagy ennél többet. Állagmegóvásnál (mint például a festés, tatarozás) karbantartásról beszélünk.

Amikor nagyobb épületelem cseréjére kerül sor, már felújítás történik, mint például ha a teljes födémet, vagy vezetékhálózatot cserélik. Amikor részleges csere történik, tehát csak egy részét cserélik a tetőnek, vagy csak az eltört vízvezetékeket cserélik ki, akkor karbantartási munkák történnek.

A Képviselő-testületi döntésnek megfelelően a helyszínen megtörtént a bérlő által jelzett felújítási munkák felmérése.
 
A felmérés alapján az alábbiakat állapítottuk meg.
  1. A beton partvédelem mintegy 60 m-es szakaszán szükséges a támfal és a járda javítása, mivel a holtág vízmozgása kimosta a partvédelem mögötti földtömeget, ezáltal az több helyen a mű megrogyott. A munkák értéke az előzetes költségvetés alapján, a jelenlegi árakon: 1,3  millió forint.
  2. A nagy faház zuhanyzós építményrész oldalfalán a lábazatánál tapasztalható a csapadékvíz okozta faszerkezet korhadása tapasztalható helyenként. A további romlás megakadályozható 40 cm magasságig fémlemez felhelyezésével, illetve járdakészítésével, amely közel 80 eFt összegből megoldható.  
  3. A faházak közül egy (mellékelt fotókon látható) esetében a tetőfedő onduline lemez teljes cseréje 240 eFt összeget tenne ki. A tetőfedő onduline lemez sérült részei karbantartás keretében javítható, nincs szükség az egész tetőfedés cseréjére. Miután a tetőszerkezet teljes egészében használhatatlanná válik, akkor szükséges a felújítás.  

Az előzetes felmérés alapján az álláspontunk a következő:

Beton partvédelem: a kivitelezéskor alkalmazott pontos műszaki tartalom általunk nem ismert. Az évek során a vízmozgás a megtámasztott földtömeg nagy részét kimosta. Ennek megakadályozására a bérlő feltehetően tett is intézkedéseket, de ezek nem voltak elegendőek, vagy nem voltak megfelelő minőségűek. Ezek alapján az álláspontunk az, hogy a bérlő folyamatosan tudatában volt a kimosódásnak, azonban a megakadályozására tett intézkedések nem voltak hatékonyak. A számviteli törvény 3. § (4) bekezdés 8. pontja szerint „nem felújítás az elmaradt és felhalmozódó karbantartás egyidőben való elvégzése, függetlenül a költségek nagyságától."

A nagy faház zuhanyzó oldalfal részének javítási munkái: nem érintenek teljes építményelemet, ezért az karbantartás.
 
Tetőfedő onduline lemez: A faházak kivitelezése során alkalmazott onduline lemez a gyártási technológiából adódóan nem időtálló és nem megfelelő teherbírású. Ezek a problémák mára szinte az összes olyan építménynél megjelentek, melyeknél ez az anyag beépítésre került. Mindazon által a probléma a tetőfedéseken csak lokálisan jelentkezik, ezáltal a javítása is az, tehát karbantartásnak minősül.
 
A fentiekben részletezetteket összegezve véleményünk szerint a javítások költsége nem az Önkormányzatunkat terheli, mivel azok karbantartási munkálatoknak tekinthetők és nem pedig felújításoknak.
 
Kérem a Tisztelt Képviselő-testülettől az előterjesztés megtárgyalását és az alábbi döntési javaslat elfogadását.  

Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság    
 
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság    
 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság    
 
Döntési javaslat

"Felújítási munkák felmérésének elbírálása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Önkormányzati vagyoni ügyek
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Pájer Sándor egyéni vállalkozó (5500 Gyomaendrőd, Arany János utca 23/1.) által beterjesztett, a Templom-zugban lévő strandfürdő (7701/1 hrsz.) és a 7701/2 hrsz.-ú ingatlanon lévő betonpartvédelem, a nagy faház zuhanyzós építményrész oldalfalának, valamint a 1-2-3-6-8-as faházak onduline tetőfedés javítási munkáit karbantartásnak tekinti, mely a 2015. december 28.-án megkötött bérleti szerződés VII.1. pontja alapján a bérlő feladata.  

Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe