5. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2018. október 25-i ülésére

Tárgy:   Helyi elismeréseket szabályozó önkormányzati rendelet alkotásának előkészítése
Készítette:   Megyeri László aljegyző
Előterjesztő:   Ágostonné Farkas Mária egyéni választókerületi önkormányzati képviselő

Tisztelt Bizottság!
 
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete 58/2018. (II. 26.) Gye. Kt. határozatában elhatározta, hogy a helyi kitüntetéseket szabályozó önkormányzati rendeletet felül kívánja vizsgálni, és ezt új rendelet megalkotásával szándékozik megvalósítani. A felülvizsgálattal az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottságot bízta meg, azzal hogy az új szabályrendszer hatályosulása Gyomaendrőd várossá avatásának 30-ik évfordulóját megelőzően bekövetkezzék. Gyomaendrőd Várossá nyilvánításának napja 1989. március 1., az avató ünnepség napja 1989. március 30.
 
A hatályos, "Gyomaendrőd Díszpolgára" cím, valamint a "Gyomaendrődért” kitüntető emlékplakett alapításáról és adományozásáról szóló 12/1991. (X. 30.) önkormányzati rendeletet a rendszerváltás hajnalán alkotta a Képviselő-testület úgy, hogy az alapvetően Gyomaendrőd városi jogú Nagyközség Tanácsának 7/1988. (XI. 1.) tanácsi rendeletére épült, és csak szövegezésében történt minimális változtatás. Az egyébként rendszerfüggetlen szándékok szabályainak szocializmusra jellemző megfogalmazásai kerültek polgáriasabb kontextusba. A rendelet alapvetően megfelelt az önkormányzat szándékai kifejezésére, azonban az elmúlt 27 év alatt 11 ráncfelvarráson is átesett. Ezek jelentős része az adományozható kitüntetések mennyiségét, a kitüntetéssel járó egyéb juttatások formáját és további eljárási kérdéseket szabályoztak.[1]
 
A módosításokat áttekintve a következőket állapíthatjuk meg:
1. A kitüntetések és díjak alapvetően jól beváltak, egyértelműen elkülöníthető formában ismeri el a városhoz való kötődés, a városért végzett tevékenység és az egyes szakterületeken végzett kiemelkedő munkásság elismerését. Az új rendeletben normaszöveg szinten is pontosítani kellene a díszpolgári cím és a pro-urbe kitüntetés viszonyát. A korábbi és jelenlegi gyakorlatban egyfajta ellentmondásosság található. Amíg erkölcsileg magasabb rangúnak véli a díszpolgári címet, addig az elismeréssel járó egyéb juttatásoknál a pro-urbe díj a kedvezményezettebb.
2. A fentieket erősíti a jogalkotási hezitáció is az egyes választási ciklusok között. Ez szemléletesen nyilvánult meg az adományozható kitüntetések számának gyakori módosításában, a kiegészítő juttatások összegének és formájának változtatásában.
3. Az eljárási kérdésekben és az adományozási protokollban az évtizedek során kiforrott szabály, illetve mindenki által elfogadott gyakorlat alakult ki. Néhány érdemi kérdés rendezésével azonban adós is maradt a rendelet. Pl. nincs kimondva, hogy a díszpolgári cím és pro-urbe díj mikor adományozható. Az elmúlt 20 év gyakorlata szerint általában október 23-a, de az önkormányzat választási évében ez augusztus 20-a volt.
4. A jelenleg hatályos rendelet több helyen tartalmaz fölösleges vagy be nem tartható szabályokat. Pl. taxatívák, amelyek egyfelől korlátos kategóriákat határoznak meg, másrészt pedig túl általánosok, így gyakorlatilag minden élethelyzetre alkalmazhatók. Sokkal szerencsésebb olyan fő elveket és célokat meghatározni, amely mentén egyértelműen eldönthető, hogy a javaslat megállja-e a helyét vagy sem.
Az új rendelet ezért kellően legyen tömör és csak a legalapvetőbb szabályokat tartalmazza, figyelemmel a jelenleg hatályos felhatalmazást adó törvényekre is. Az egyéb kapcsolódó részletkérdéseket – különösen a nem jogalkotási tárgyú témákat, mint pl. a protokoll – pedig belső szabályzatokban is elég rendezni.
5. Az új rendelet alkotásakor biztosítani kell a helyi jogszabályok közötti koherenciát (pl. díszsírhely adományozása, amely három helyi rendeletet is érint, pontosabban ennyi rendelet érinti a kérdést)
6. Az erkölcsi elismeréssel járó juttatások természetben (tárgyiasult formában, pl. díszgyűrű, kitűző, plakett stb.) vagy anyagiakban (pénzjutalom) jelenjenek meg.
 
A fentiekre figyelemmel a következő normaszöveg-koncepciót terjesztjük a Képviselő-testület elé.
 
a) Hatásköri és felhatalmazást adó rendelkezések:
 
Magyarország Alaptörvénye 32. cikk
(1) A helyi önkormányzat a helyi közügyek intézése körében törvény keretei között
i) önkormányzati jelképeket alkothat, helyi kitüntetéseket és elismerő címeket alapíthat;
 
Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény (továbbiakban: Kit.tv.) 24. § (9) bekezdése: Felhatalmazást kap a helyi önkormányzat képviselő-testülete, hogy rendeletben szabályozza az elismerés alapítását, az elismerés elnevezését, fajtáit, az elismerésben részesíthető személyek körét, az évente adományozható elismerések számát, az elismerés leírását, az adományozás feltételeit és rendjét, valamint az elismerés viselésének rendjét, továbbá a díjjal járó jutalom mértékét, formáját és járadék esetében annak időtartamát.
 
Kit.tv. 22. § (1) d), (2) bek.: A feladatkörével összefüggő egyes kiemelkedő tevékenységek, teljesítmények elismerésére kitüntető címet, díjat, oklevelet, plakettet vagy más elismerést (a továbbiakban: elismerés) alapíthat és adományozhat. Az elismerés elnevezésében és külső formájában nem hasonlíthat az állami kitüntetésekhez, valamint a Kossuth-díjhoz és a Széchenyi-díjhoz.
 
Kit.tv. 23. § (9) bek.: Felhatalmazás alapján rendeletben szabályozza az elismerés alapítását, az elismerés elnevezését, fajtáit, az elismerésben részesíthető személyek körét, az évente adományozható elismerések számát, az elismerés leírását, az adományozás feltételeit és rendjét, valamint az elismerés viselésének rendjét, továbbá a díjjal járó jutalom mértékét, formáját és járadék esetében annak időtartamát.           
 
Kit.tv. 23. § (1) bek.: Elismerést akkor adományozhat, ha
a) az elismerés elnevezését, fajtáit (osztályait),                          
b) az elismerésben részesíthető személyek körét,                                 
c) az évente adományozható elismerések számát,                                
d) az elismerés adományozásának feltételeit és rendjét, valamint                             
e) az elismerés leírását                               
rendeletben meghatározta                        
 
A fentiekből az következik, hogy az önkormányzat az Alaptörvény szerint eredeti jogalkotói hatásköréből következően önkormányzati jelképeket alkothat, helyi kitüntetéseket és elismerő címeket alapíthat, azonban a Kit.tv. felhatalmazást adó és kapcsolódó rendelkezései szerint ezt csak akkor teheti meg, ha a törvény előírásai szerint helyi rendeletben szabályozásra kerül.
 
b) A rendelet jelzése és bevezetője:
 
Az új rendelet jelzésére a következő lehetséges változatot adjuk. Itt is praktikusabb lehet a rendelet kizárólag alapcéljára utaló 2. változat szerinti megjelölés.
 
…./2018. (…) önkormányzati rendelet
1. változat
Gyomaendrőd Díszpolgára, a Gyomaendrődért Emlékplakett kitüntetés és egyéb elismerő oklevelek alapításáról és adományozásának rendjéről
2. változat
önkormányzati kitüntetések alapításáról és adományozásának rendjéről
 
A jogalkotást szabályozó jogszabályok értelmében az önkormányzati rendeleteknek nem lehet preambuluma[2] csak bevezetője. A bevezető tartalma és szerkezete kötött:[3]
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk. (1) bekezdés i) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
 
c) Az egyes kitüntetés típusok leírása és adományozásának feltételei:
 
Az új kitüntetést szabályozó rendelet további szerkezeti elemeire azt a javaslatot adjuk, hogy a következő alcímeken belül szabályozza a helyi kitüntetések adományozását:
1. Önkormányzati kitüntetések
2. Az önkormányzati kitüntetések adományozásának rendje
3. Egyéb önkormányzati elismerések
4. Az egyéb önkormányzati elismerések adományozásának rendje
5. Záró rendelkezés
 
Az egyes alcímek szabályozásának elvei egy lehetséges normaszöveg szerint:
 
1. Önkormányzati kitüntetések
 
1. § (1) Gyomaendrőd Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) Gyomaendrőd fejlődését szolgálók megbecsülésére és elismerésére az alábbi megújított kitüntetéseket alapítja:
a) Gyomaendrőd Díszpolgára;
b) Gyomaendrődért Emlékplakett;
(2) Gyomaendrőd Várossá avatására alapított és harmincéves évfordulójára megújított Gyomaendrőd Díszpolgára (továbbiakban: díszpolgári cím), valamint a Gyomaendrődért Emlékplakett (továbbiakban: emlékplakett) kitüntetés Gyomaendrőd érdekében tett legkiemelkedőbb különleges érdemek, kimagasló életművek, nemzetközi téren szerzett jelentős értékek elismerésére szolgál.
 
Az egyes kitüntetés típusok részlet szabályozása előtt szükségesnek látjuk, hogy a döntéshozó tisztázza a két kitüntetés viszonyát. Ezt azért tartjuk lényegesnek, mert az elmúlt évtizedekben kialakult egy olyan nézet, hogy a két kitüntetés egymással egyfajta hierarchikus viszonyban áll. A díszpolgári cím magasabb rangú, mint a pro-urbe díj.
Nézetünk szerint a két kitüntetés típus azonos rangú, de más-más jelentéssel, küldetéssel bír.
Nézzük meg a díszpolgár szó jelentését.
Magyar nyelv (1862) szótárunk szerint DÍSZPOLGÁR szó jelentése, értelmezése: (dísz-polgár) ösz. fn. Tiszteletbeli polgár; oly idegen, kit bizonyos városi község polgártársi címmel s erről szóló oklevéllel megtisztel.
Wikiszótár - díszpolgár (főnév): Egy város által tiszteletből polgárnak kinevezett és erről szóló oklevéllel ellátott személy, tiszteletbeli polgár.
Mai elterjedtebb, és nálunk is preferált megközelítése szerint: a díszpolgári cím erkölcsi elismerés, amellyel a település tiszteletét és háláját fejezi ki a kitüntetett személynek. A díszpolgári címet általában az nyerheti el, aki a közösség érdekében kifejtett tevékenységével, magatartásával eredményesen elősegítette a település anyagi és szellemi értékeinek gyarapítását, illetve a politikai, gazdasági, kulturális élet területén a település rangjának emelése, hírnevének növelése érdekében jelentős tevékenységet fejtett ki. Posztumusz díszpolgár az, akinek a halála után ítélik oda ezt a címet.
 
Pro Urbe díjról a következő összefoglaló olvasható:
A Pro Urbe díj (A városért) egy kitüntető cím, amelyet egy-egy település adományoz évente azoknak a személyeknek vagy közösségeknek, akik vagy amelyek több éven keresztül kifejtett munkásságukkal, a gazdaság, a kutatás, a közigazgatás, a szolgáltatás, az egészségügy, a tudományok, a közoktatás, a környezetvédelem, a kultúra, a művészetek területén végzett tevékenységükkel kiemelkedő érdemeket szereztek a település fejlődésében, illetve akik a település értékeinek hazai és külhoni megismertetésében, valamint az adott település kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szereztek.
 
Ha a fentieket kívánjuk követni, akkor két olyan magas rangú helyi erkölcsi elismerést kell létrehozni, amelyből az egyik rendeltetése szerint olyan személyeknek adományozható, akiknek valamilyen kapcsolatuk és kötődésük van hozzánk, de már nem élnek itthon (díszpolgár), a másik pedig azoknak, akik itthon végzett évtizedes munkásságukkal, életművükkel járultak hozzá a város fejlődéséhez, esetleg egyszeri, de nagyon kiemelkedő országos vagy nemzetközi mértékű teljesítménnyel juttatták ismertségéhez Gyomaendrődöt.
 
Természetesen ezek csak a fő szándékvonalak, és a gyakorlatban lehetséges az egyfajta ’átjárás’ a kettő között, hiszen nem mindig találhatók tiszta élethelyzetek.
 
2. § (1) A díszpolgári cím kitüntetés annak a személynek adományozható, aki városlakóként, elszármazottként, a várossal tartós és szoros kapcsolatot ápoló hazai vagy nemzetközi szaktekintélyként és mecénási szerepvállalóként járult hozzá Gyomaendrőd társadalmi, gazdasági, tudományos, művészeti vagy irodalmi életének fejlődéséhez, a város múltjának megőrzéséhez, továbbá az egészségügy, az oktatás, a közművelődés és a sport területén kiemelkedő tevékenységet végezve és eredményt elérve közmegbecsülést szerzett.
(2) díszpolgári cím kitüntetés posztumusz is adományozható.
(3) Évente …. díszpolgári cím kitüntetés adományozható.
(4) A díszpolgári cím kitüntetés általában az október 23-i nemzeti ünnep alkalmából adományozható. Az önkormányzati általános választások évében a Szent István napi nemzeti ünnep alkalmából adományozható.
(5) A város életét jelentősen meghatározó esemény, továbbá a várossá nyilvánítás huszonötödik és annak egész számú szorzatával kifejezhető évforduló évében a polgármester javaslatára a (3) bekezdésben foglalt mértéktől és a (4) bekezdésben foglalt időponttól is el lehet térni.
(6) A díszpolgári cím kitüntetésben részesítettnek díszes oklevelet és díszdobozban ezüst érmét a polgármester ünnepi képviselő-testületi ülésen, vagy az alkalomhoz méltó ünnepi körülmények között nyújt át.
(7) A (6) bekezdésben foglalt oklevél és ezüst érem leírását az 1. melléklet tartalmazza.
(8) A díszpolgári cím kitüntetés adományozását a városházán elhelyezett dísztáblán, az adományozott nevének és az adományozás évének felvésésével kell megörökíteni. 
 
Jelenleg a díszpolgári címmel csak díszoklevél jár. A díszdobozos ezüst érme csak egy lehetséges kiegészítő juttatás, amelyet a kitüntetett a lakása díszének is szánhatja. Hasonló célt szolgálhat egy nemesfém ruha kitűző is. Bármelyik választása esetén is azoknak anyagukban, méretükben, kidolgozottságukban a kitüntetést szimbolizáló, művészi megvalósításúaknak és előre legyártottnak kell lenniük. Természetesen gyakori még a pénzjutalom, mint kiegészítő juttatás is.
 
A Gyomaendrődért Emlékplakett adományozásának szabálya egy következő szakaszban a fentiekhez hasonló módon kerülhet szabályozásra. Az eltérő szabályozást befolyásolja az évente adományozható mérték, továbbá az, hogy nemcsak természetes személynek, hanem jogi személynek vagy civil társaságnak is adományozható lesz. Ebben az esetben a kitüntetéssel adható juttatás tárgyiasult formái eltérőek is lehetnek attól, hogy azt személy vagy egy szervezet kapja. A személyek kaphatnak egy nemesfém ruha kitűzőt, vagy gyűrűt, esetleg pénzjutalmat, míg a szervezetek egy díszes emléktáblát. A tárgyiasult kiegészítő juttatásokat természetesen célszerű lenne iparművész által megterveztetni, és ha az lehetséges előre legyártatni, hogy azonos arculatú legyen minden egyes adományozás.
 
Szabályozási javaslat a kitüntetések leírására:
 
„1. melléklet a …/2018. (…) önkormányzati rendelethez”
 
1.      Gyomaendrőd Díszpolgára kitüntetés leírása
 
a) A díszpolgári oklevél C/2 ívméretű fekvő tájolású, középen függőlegesen félbehajtott fényes műnyomó lap jobb oldalán a kneri nyomdai hagyományokat idéző színes szegélyben a következő feliratot tartalmazza fekete színben: Díszpolgári Oklevél; Gyomaendrőd Város Önkormányzata ….. a város érdekében kifejtett kimagasló tevékenységért megbecsülése és tisztelete jeléül Gyomaendrőd Díszpolgára címet adományozza. Dátum, a polgármester és jegyző aláírása. Az oklevél felirata fölött színes nyomtatban Szereday Ilona grafikusművész tervezte városcímer grafikája.


 
b) Ezüst érem díszdobozban: 40 mm átmérőjű 2,7 mm peremvastagságú ezüst érem mindkét oldalán klasszikus szegély díszítéssel, köriratban a [Gyomaendrőd Város Díszpolgára], középen a kitüntetést szimbolizáló dombormű pl. a hivatalos címer, vagy a város logója, esetleg egyedi alkotás. Hátoldalán a [Gyomaendrőd Város megbecsülése és tisztelete jeléül] domborított (vagy mélyített) szöveg alatt lévő a üres területen adományozáskor a következő vésetet kell elhelyezni: [… részére], továbbá az [adományozás éve]
 
c) Az oklevéltartót és a díszdobozt azonos anyagválasztású borítás takarja a városzászló színében, annak ezüst rojtját szimbolizáló ezüst oklevélszorító zsinórral.
 
2.      Gyomaendrődért Emlékplakett kitüntetés leírása
 
a) Az emlékplakett oklevél C/3 ívméretű fekvő tájolású, középen függőlegesen félbehajtott fényes műnyomó lap jobb oldalán a kneri nyomdai hagyományokat idéző színes szegélyben a következő feliratot tartalmazza fekete színben: Oklevél; Gyomaendrőd Város Önkormányzata ….. részére a településfejlesztésben végzett kiváló munkáért, kimagasló társadalmi- és közéleti tevékenységéért Gyomaendrődért emlékplakettet adományozza. Dátum, a polgármester és jegyző aláírása. Az oklevél felirata fölött színes nyomtatban Szereday Ilona grafikusművész tervezte városcímer grafikája.




b) Emlékplakett díszdobozban: 80 mm átmérőjű 5 mm peremvastagságú, sima hátoldalú bronz plakett dombormű, mely az aljára zsinórral rögzített, városi címerrel nyomott viasz pecsétes pergamen oklevelet ábrázol rajta díszes domborítással ellátott [GyomaEndrődért] felirattal. Adományozáskor a hátoldalán a következő vésetet kell elhelyezni: [… részére], továbbá az [adományozás éve]. A plakett Gáti Gábor szobrászművész alkotása.
 


c) Az oklevéltartót és a díszdobozt azonos anyagválasztású borítás takarja a városzászló színében, annak ezüst rojtját szimbolizáló ezüst oklevélszorító zsinórral. „
 
c) Az egyes kitüntetés típusok adományozásának közös szabályai:
 
A kitüntetések szabályozását követően kerül sor az önkormányzati kitüntetések adományozásának rendjére. Ebben az alcímben kell rögzíteni azokat a szabályokat, amelyek az adományozás előkészítéséhez kapcsolódnak. Egy lehetséges szabályozás.
 
„2. Az önkormányzati kitüntetések adományozásának rendje
 
X. § (1) A díszpolgári cím és az emlékplakett kitüntetés adományozására a polgármester, a képviselő-testület tagjai, civil szervezetek és a polgárok egyéb közösségei tehetnek javaslatot.
(2) A javaslat csak írásban, legkésőbb az adományozás napját megelőző 45. napig nyújtható be.
(3) A kitüntetés adományozását indítványozó javaslatot olyan részletes indokolással kell ellátni, amelyből megismerhető a kitüntetésre felterjesztett személy vagy szervezet adata, elérhetősége, az ajánlott személy vagy szervezet életútja, tevékenysége, valamint a 2. § (1) bekezdésében és a ZZ. § (0) bekezdésében foglalt erények és annak a városra gyakorolt jelentősége, valamint az ajánló neve, elérhetősége és kézjegye.
(4) Az adományozási javaslat benyújtási lehetőségének naptár szerinti határnapjáról a polgármester tesz közzé felhívást.
(5) A kitüntetési javaslatot a bizottságok előzetesen alaki vizsgálatnak vetik alá, és javaslatot tesznek a formailag nem megfelelő elutasításáról.
(6) A Képviselő-testület a kitüntetések odaítéléséről a benyújtott javaslatok szavazásra bocsájtásával legkésőbb az adományozás napját megelőző 15. napig dönt.
X+1. § (1) A díszpolgári cím és az emlékplakett megvonható attól, aki arra érdemtelenné vált.
(2) A kitüntetés megvonására az adományozásra vonatkozó eljárási szabályokat kell alkalmazni.
 
Az ’Egyéb önkormányzati elismerések’ és az ’Egyéb önkormányzati elismerések adományozásának rendje’ alcím alatt a hatályos rendelet szerinti szabályozás lehetséges korszerűbb megfogalmazással.
A rendeletet a Záró rendelkezés alcímmel ellátott szabályoknak kell zárnia.
A záró rendelkezés rendelkezik a hatálybalépésről és az előző, azonos tárgyú rendelet hatályon kívül helyezéséről. Javasoljuk, hogy az új rendelet 2019. március 1-én, a várossá avatás 30-ik évfordulóján lépjen hatályba.
 
„5. Záró rendelkezés
 
X+n. § (1) Ez a rendelet 2019. március 1-én lép hatályba.
(2) Hatályát veszti a "Gyomaendrőd Díszpolgára" cím, valamint a "Gyomaendrődért” kitüntető emlékplakett alapításáról és adományozásáról szóló 12/1991. (X. 30.) önkormányzati rendelet.
(3) Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének a kegyeleti kérdésekről szóló 12/2007. (II. 26.) önkormányzati rendeletének 1. § e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"e) Gyomaendrőd Díszpolgára vagy Gyomaendrődért Emlékplakett kitüntetettje;"”
 
 
Tisztelt Bizottság!
 
A helyi elismeréseket szabályozó rendeletnek praktikusan minimalistának kell lennie. Csak a szabályozás tárgyához szorosan kötődő főbb szabályokat kell rendeznie. Azokat a kapcsolódó szabályokat nem szabad tartalmaznia, amely más rendeletben már szabályozott. Pl. ki adhat tájékoztatást az adományozást eldöntő szavazás eredményéről, hogyan lehet szavazni, kegyeleti kérdések stb.
 
Végül olyan kérdéseket se akarjon szabályozni, amely nem lehet egy helyi rendelet szabályozásának tárgya, illetve amit az egyes döntéshozóknak kell szavazatuk leadása előtt elvégezniük. Nekik kell az ajánlásokban foglaltakat mérlegre tenniük és összevetniük a rendeletben foglalt fő elvárásokkal, majd az alapján meghozniuk értékítéletüket.
 
 

[1] 33/1992 jelzésű rendelet 15.000 forintra emelte az emlékplakett kitüntetéssel járó pénzjuttatást,
12/1994 jelzésű rendelet szerint az emlékplakett posztumusz is adományozható,
6/1996 jelzésű rendelet szerint az emlékplakettel már nem jár pénzjuttatás,
39/1999 jelzésű rendelet szerint az emlékplakett tulajdonosát halála esetén díszsírhely illeti meg,
10/2001 jelzésű rendelet szerint díszpolgári címből egy, emlékplakettből négy adományozható és a vele járó pénzjuttatás összege 50.000 forint,
26/2004 jelzésű rendelet szerint díszpolgári címből egy, emlékplakettből három adományozható és a vele járó pénzjuttatás helyett egy aranygyűrű jár,
32/2007 jelzésű rendelet szerint a főszabálytól eltérően Gyomaendrőd megalakulásának negyedszázados, illetve ennek egész számú szorzatával kifejezhető évfordulós éveiben a díszpolgári címből kettő, az emlékplakettből négy adományozható; továbbá bevezeti a szaktevékenységeket elismerő kitüntető oklevél kategóriákat.
38/2008 jelzésű rendelet eljárási kérdéseket szabályoz
20/2009 jelzésű rendelet szerint a jövőben egy helyett két szaktevékenységeket elismerő kitüntető oklevél adományozható évente
40/2009 és 27/2010 jelzésű rendeletek eljárási kérdéseket szabályoztak
 
[2] Preambulum csak az Alaptörvény módosításának tervezetében, és a társadalmi, politikai szempontból újszerű, jelentős törvény tervezetében alkalmazható, ahol
a) ismertethető a szabályozás előzménye, indoka és célja, valamint
b) rögzíthető olyan elvi, elméleti tétel, amelyet a törvénytervezet szakaszaiban a normatív tartalom hiánya miatt nem lehet rendezni.
A fentiek miatt egy, a rendelet megalkotásának céljára, az elismerések adományozásának általános elveire irányuló, patetikus megfogalmazású, normatív tartalommal nem bíró bevezető szöveg nem lehetséges.
[3] Lásd a jogszabály szerkesztésről szóló 61/2009. (XII. 14.) IRM rendelet VI. Fejezetét.

Döntési javaslat

"Helyi elismeréseket szabályozó önkormányzati rendelet alkotásának előkészítése"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Rendelet alkotás, szabályozás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága a képviselő-testület 58/2018. (II. 26.) Gye. Kt. határozatában kapott megbízás alapján a helyi kitüntetéseket szabályozó önkormányzati rendelet szabályozási koncepcióját a következőkben határozza meg:
a) a rendelet-tervezet normaszövegét a felhatalmazást adó és a jogalkotást szabályozó törvények követelményei szerint, az „önkormányzati kitüntetések alapításáról és adományozásának rendjéről” címet viselő, és a szabályozás tárgyát csak a legszükségesebb mértékig lefedő előírásokkal és irányadó követelményekkel kell megfogalmazni,
b) az évente adható díszpolgári címet …, Gyomaendrődért Emlékplakettet …., továbbá az elismerő okleveleket fajtánként …. darabban határozza meg,
c) díszpolgári cím kitüntetés annak a személynek adományozható, aki városlakóként, elszármazottként, a várossal tartós és szoros kapcsolatot ápoló hazai vagy nemzetközi szaktekintélyként és mecénási szerepvállalóként járult hozzá Gyomaendrőd társadalmi, gazdasági, tudományos, művészeti vagy irodalmi életének fejlődéséhez, a város múltjának megőrzéséhez, továbbá az egészségügy, az oktatás, a közművelődés és a sport területén kiemelkedő tevékenységet végeztek és eredményt elérve közmegbecsülést szerzett,
d) emlékplakett annak a személynek és közösségnek adományozható, aki és amely évtizedes munkásságával, a gazdaság, a kutatás, a közigazgatás, a szolgáltatás, az egészségügy, a tudományok, a közoktatás, a környezetvédelem, a kultúra és a művészetek területén Gyomaendrőd fejlődése érdekében kiemelkedő eredményességű, maradandó értékű tevékenységet végzett; a város értékeinek hazai és külhoni megismertetésében, valamint kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szerzett.
e) a kitüntetéseket általában az október 23-ai nemzeti ünnep alkalmából kívánja adományozni, amelytől csak kivételes esetben lehet eltérni,
f) a díszpolgári cím és emlékplakett kitüntetési oklevelek formai és tartalmi elemeiben a kneri tipográfiai elemeket és az előző évtizedek hagyományait kívánja követni,
g) a kitüntetésekkel [……… forint összegű pénzjutalom] [,a kitüntetés tartalmi és formai leírása szerinti, tárgyi emlék] jár,
h) a rendelet hatályba lépésének napja 2019. március 1.
 

Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe