14. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2010. december 13-i ülésére

Tárgy:   Települési hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztése
Készítette:   Liszkainé Nagy Mária
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

 Tisztelt Képviselő-testület!

 A Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulása 2008-ban pályázatot nyújtott be „A települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztésére”. A KEOP pályázat az alábbiak megvalósítását támogatja:
szelektív gyűjtés eszközeinek biztosítása, biológiailag lebomló szerves anyagok külön kezelése – házi komposztálás, újrahasznosítási központok, csomagolási hulladékok hasznosítása,
A megvalósítás tervezett helyszínei : Szarvas, Gyomaendrőd, Kondoros, Kardos, Hunya, Csabacsüd.
A várható teljes beruházási költség 555.381.000,- Ft volt.
A projektben tervezett fejlesztések település szerinti megoszlása:
Szarvas                  34,7 %
Csabacsüd           0,5 %
Gyomaendrőd      10,2 %
Kondoros         53,6 %
Kardos              0,6 %
Hunya                0,4 %
 
A projektben az alábbiak fejlesztésére pályázott Gyomaendrőd:
Szelektív hulladékgyűjtő szigetek kialakítása, zöldhulladék gyűjtő jármű, aprítógép beszerzése, zöld kukák, komposztáló és zöld konténerek beszerzése. A fejlesztések költsége: 50.988.200,- Ft volt.
A pályázatban való részt vételről Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete 17/2008. (I.31.) Gye. Kt. határozatával döntött. A határozat az előterjesztéshez mellékelve.
 
A Pályázat típusa: kétfordulós.
Az első fordulón sikeresen tovább jutott a Társulás. A 13.550.000,- Ft-os előkészítő munkákra 11.517.500 Ft támogatást igényeltünk.
A második fordulóra a BIO GENEZIS Kft (Nyíregyháza) készítette el az RMT-t és a  pályázatot, melyet 2010. januárjában benyújtott a Társulás.
 
 A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2010. év márciusában közölte, hogy a pályázatot nem tudják tartalmilag értékelni, mert a pályázati kiírásban megfogalmazott jogosultsági kritériumoknak nem felel meg. (Szarvas és Kondoros nem tudta teljesíteni a hiánypótlást.)
 
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatóság a 2010. június 9-i történt egyeztetés során nyilatkozott, hogy a hat település 2. fordulóra újból benyújthatja pályázatát júliusban, első fordulós új pályázat támogatására nincs lehetőség.
 
A pályázat benyújtója, kedvezményezettje a Társulás, és a települési hulladékgazdálkodási rendszerek együttes üzemeltetéséről (a meglevő rendszerek és a pályázatban megvalósított létesítmények esetén is) köteles gondoskodni a pályázat elnyerése után. A KEOP projektberuházás során keletkező vagyontárgyak tulajdonjoga a Kedvezményezettet, a Társulást illeti meg. A Társulás vagy nyílt eljárásban (közbeszerzéssel) meghirdeti a feladat ellátását, vagy a Kbt. 2/A §-ban biztosított lehetőséggel élve saját 100 %-os tulajdonú gazdasági társaság útján gondoskodik a működtetésről. Ennek érdekében a Társulás társulási megállapodásában a hat település át kell, hogy ruházza a projektben a beruházó feladatkörét, továbbá a települési szilárd hulladékkezelési közszolgáltatás megszervezésére vonatkozó önkormányzati feladat- és hatáskört a Társulásra. Ez azt jelenti, hogy a Gyomaközszolg Kft-vel 3 évre megkötött szerződésünket 2013-ban nem tudjuk meghosszabbítani, az üzemeltetést át kell adnunk a Társulás által kiválasztott vagy létrehozott társaságnak.
 
A Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulási Tanácsa megkereste az Önkormányzatokat, hogy a KEOP pályázat újbóli benyújtásáról döntsenek. A Képviselő-testület júniusában úgy határozott, hogy a Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulásával nem kíván benyújtani pályázatot „A települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztésére” című pályázati kiírásra.(277/2010.(VI.24.) Gye.Kt. határozat)
 Ekkor a hat település közül csak Gyomaendrőd döntött úgy, hogy nem kíván részt venni a második fordulóban.
 
Döntésünket jelentősen befolyásolta, hogy a hulladékkezelési közszolgáltatásra létrehozott önkormányzati cég sorsa bizonytalanná vált volna. A Zöldpark Nonprofit Kft részére pályázati támogatással aprítógépet szerzett be, a hulladékkezelő telepen a komposztálás biztosított bizonyos mértékig. A házi komposztálás bevezetése egyéb úton is megvalósítható. A Megvalósulási Tanulmánytervben szerepel, hogy a szelektíven gyűjtött hulladék egy része a szarvasi bálázóba kerül, a gyomaendrődi mennyiséget viszont a kétpói válogatóba szállítják kezelésre. Ez hátrányos Gyomaendrőd számára a nagyobb szállítási költség miatt, valamint a tervező – véleményünk szerint – nem vizsgálta meg, hogy a meglevő regionális hulladékkezelő telepünk fejlesztésével is megvalósítható a hasznosításra való előkészítés. (Ezt az észrevételt megküldtük a tervező részére is, de érdemi választ nem kaptunk.)
A pályázat benyújtásakor nem volt ismert, hogy a hulladékkezelési közszolgáltatással kapcsolatos feladat és hatáskört át kell adnunk. A Képviselő-testületünk nem kívánt lemondani arról, hogy a településünkre vonatkozóan meghatározhassa a hulladékszállítás feltételeit. A támogató hatóság nyilatkozata szerint a díjkompenzáció alkalmazása befolyásolja finanszírozást.
 
2010. december 1-én a KvVM egyeztetést kezdeményezett a hat településsel a második fordulós pályázat újbóli benyújtásának lehetőségéről.
 
A Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulása december 7-i ülésén elhangzott, hogy a hat település közül csak Szarvas és Kondoros kívánja tovább vinni a pályázatot.  
 
A pályázati kiírásnak nehezen felelnek meg, hiszen teljesítenie kell a pályázati előírásban rögzített jogosultsági és szakmai feltételeket.
Jelentősen át kell dolgozni a pályázatot, Szarvas és Kondoros konzorciumként tud pályázni a 2011. márciusában újra a KEOP első fordulójára. A Közreműködő Szervezet lehetőséget nyújt az Előzetes megvalósíthatósági Tanulmányban szerepeltetett mutatók és indikátorok előzetes vizsgálatára vagy amennyiben második fordulós pályázatot akarnak benyújtani, abban az esetben az áttervezési munkák költségét saját forrásból állják.
 
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a Hulladékgazdálkodási Tervben meghatározta a feladatokat, a hulladékgazdálkodásról szóló jogszabályok figyelembe vételével.
A megfelelően működő hulladékrendszer kialakításához jelentős fejlesztésekre van szükség
A Társulási ülésen Gyomaendrőd polgármestere előterjesztette, hogy meg kell vizsgálni, hogy a Regionális Hulladékkezelő telepet megvalósító 9 önkormányzat összefogásával egy új pályázat benyújtható-e. A hulladékkezelő telep üzemeltetésére megalakított Regionális Hulladékkezelő Kft tevékenysége bővítésével el tudná látna azokat a feladatokat, amit a pályázati előírásban a Társulás által kötelezően a rendszer üzemeltetésre megalakítandó társaságnak kellene .
 
Határozati javaslat:
A/
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete pályázatot kíván benyújtani a települési hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztésére 2011. évben. Felhatalmazza a polgármestert, hogy tárgyalásokat folytasson a Térségi Kommunális Szolgáltató Társulás tagönkormányzataival az új pályázat benyújtása érdekében.
 B/
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete fenntartja a 277/2010.(VI.24.) Gye.Kt. határozatát, nem kíván a Körös-szögi Többcélú Társulással pályázatot benyújtani a települési hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztésére.
 
 Melléklet
 
17/2008. (I. 31.) Gye. Kt. határozata
1./
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a KEOP 1.1.1, azaz a „Települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztése” című kiírásra pályázat benyújtása céljából csatlakozik a Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulásának ezen projektre vonatkozó települési társulásához. A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert a csatlakozásra vonatkozó megállapodás aláírására.
 
2./
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a pályázat során megvalósítandó fejlesztéseket az alábbiakban határozza meg:
 
- Szelektív hulladékgyűjtő szigetek kialakítása:            3.932.000,-Ft
- Zöldhulladék gyűjtő szállítójármű beszerzése:          24.000.000,-Ft
- Zöldhulladék aprító gép beszerzése:                           6.000.000,-Ft
- Zöld kukák beszerzése:                                                  9.096.000,-Ft
- Komposztáló konténerek beszerzése:                        1.963.200,-Ft
- Zöld konténerek beszerzése:                                         5.997.000,-Ft
Összesen:                                                                            50.988.200,-Ft
3./
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a beruházás forrásösszetételét az alábbiakban határozza meg:
                                                                 Támogatás            Saját erő                    Összesen
 
1. forduló-Előkészítési költségek 2.600.398,-Ft (85 %) 458.894,-Ft (15 %)    3.059.292,-Ft (6 %)
 
2. forduló-Megvalósítás       35.691.740,-Ft (70 %) 15.296.460,-Ft (30 %)      50.988.200,-Ft
 
Összesen:                      38.292.138,-Ft (71 %) 15.755.354,-Ft (29 %) 54.047.492,-Ft (100 %)
A Képviselő-testület kijelenti, hogy a beruházáshoz szükséges saját erőt 2008. évi költségvetésében biztosítja.
 
4./
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete felhatalmazza a polgármestert és a jegyzőt a pályázat benyújtásához szükséges nyilatkozatok aláírására. 

Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Bizottság az "A" alternatíva elfogadását javsolja a Képviselő-testületnek.

 
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Bizottság az "A" alternatíva elfogadását javsolja a Képviselő-testületnek.

 
Döntési javaslat

"Települési hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztése "

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Környezetvédelem
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Megszavazandó alternatívák:

A) alternatíva

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy nyújtson be pályázatot a települési hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztésére 2011. évben. Felhatalmazza a polgármestert, hogy tárgyalásokat folytasson a Térségi Kommunális Szolgáltató Társulás tagönkormányzataival az új pályázat benyújtása érdekében.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

B) alternatíva

Városfenntarató, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy tartsa  fenn a 277/2010.(VI.24.) Gye.Kt. határozatát, ne nyújtson be a Körös-szögi Többcélú Társulással pályázatot  a települési hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztésére.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe