17. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2010. január 18-i ülésére

Tárgy:   Beszámoló a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv teljesítéséről
Készítette:   Dr. Mihalcsik Sára
Előterjesztő:   Dr. Csorba Csaba jegyző
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!

 2006 decemberében az Európai Parlament és a Tanács együttdöntési eljárás keretében elfogadta a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvet. Az irányelv megteremti annak lehetőségét, hogy az EK-szerződésben lefektetett négy alapszabadság (személyek, szolgáltatások, tőke áruk szabad mozgása) közül a szolgáltatásnyújtás szabad áramlása a gyakorlatban is minél szélesebb körben megvalósuljon. Az irányelv alapjául az EK-szerződés 49.Cikke szolgál, melynek értelmében nem lehet korlátozni a szolgáltatásnyújtás szabadságát a tagállamok azon állampolgárai tekintetében, akik a szolgáltatás igénybe vevőjének országától eltérő államban telepedtek le. Az irányelv fő célja, hogy ennek érdekében megszüntesse, vagy jelentősen csökkentse a jogi és adminisztratív korlátozásokat a szolgáltatások piacán.

 A jogszabályt irányelvi formában fogadták el, amely az Unió olyan jogforrása, ami jogi természetéből adódóan további jogalkotást igényel, azaz az abban foglalt rendelkezéseket át kell ültetni, implementálni kell a hazai jogrendszerbe. Ennek megfelelően egyrészt összhangba kell hozni a hazai, hatályos, már létező jogszabályokat, illetve önkormányzati rendeleteket az irányelv rendelkezéseivel, ugyanakkor szükség lesz egy szolgáltatási törvény elfogadására is. Az irányelv hazai jogba való átültetésének koordinációjáért a Külügyminisztérium felelős. A Minisztérium a 2007. év november 27.-i Közigazgatási Hivatalvezetői Értekezleten a hivatalvezetőkkel együtt döntött egy háromszakaszos ütemterv elfogadásáról, amelynek vonalán az implementáció végrehajthatóvá válik 2009. december 28-ig, Magyarországnak eddigre kellett végrehajtania az irányelvet.

 Ahhoz, hogy az irányelvben foglaltakkal összhangba kerülhessen a magyar jogrendszer, szükséges volt az azokkal érintett jogszabályok átvilágítása és az adott esetben a kiigazítása.

 A törvények, kormányrendeletek illetve miniszteri rendeletek tekintetében ez 2007 folyamán megtörtént. Az önkormányzati rendeletek tekintetében ez 2008-2009-ben zajlott le. Az önkormányzati rendeletekkel kapcsolatos jogharmonizáció két feladatot foglalt magában:

A) Az önkormányzati rendeletek átvilágítása, szükség szerinti módosítása, esetleges hatályon kívül helyezése

B) a fenntartható, módosított, vagy hatályon kívül helyezett rendelkezésekkel kapcsolatos jelentéstételi kötelezettség az Európai Bizottság számára.

Tekintve, hogy az irányelv 4. cikke értelmében Gyomaendrőd Város Önkormányzata is illetékes hatóság,nak minősült, az irányelvből fakadó harmonizációs kötelezettség teljesülése érdekében az önkormányzatoknak 2008. június 30-ig kellett megjelölniük a 2008. november 30-ig elfogadott és már beazonosított önkormányzati rendeletek irányelvvel érintett konkrét rendelkezéseit. Ez azt jelenti, hogy az előzetes felmérés során beazonosított rendeleteket szakaszról-szakaszra meg kellett vizsgálni annak megállapítása érdekében, hogy azok mennyiben érintettek az irányelv rendelkezései által. Ez megtörtént. Végrehajtási Ütemterv III. szakaszában foglalt jelentéstételi kötelezettségnek 2008. december 31.-ig kellett eleget tenni, ez is megtörtént és ebben Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2009. február 28.-i határidővel vállalta az érintett rendeletek harmonizálását.

Az Irányelvben foglalt felülvizsgálati kötelezettségének Gyomaendrőd Város Önkormányzata Képviselő-testülete a 2009. január 29.-i Képviselő-testületi ülésén hozott határozatával eleget tett. Az Önkormányzati rendeletek vállalt határidőben történő szükséges harmonizációja 2009. február 28-ig megtörtént..

 Azoknál a rendeleteknél, amelyek nem tartalmaztak a Szolgáltatási Irányelvvel ellentétes rendelkezést, módosításuk, indoklásuk nem szükséges, tehát csupán tárgyuknál fogva érintettek az irányelv által, azokat jogharmonizációs záradékkal kellett ellátni az alábbiak szerint:

A jogharmonizációs célú jogalkotásról szóló 7001/2005. (IK.8.) IM irányelv 28. pontja rendelkezik a jogharmonizációs záradék miatti jogszabály módosításról az alábbiak szerint:

Ha a jogszabály az Európai Unió jogának való megfelelést szolgálja, erre az Európai Unió intézményei, valamint a jogalkalmazók tájékoztatása, illetve a megfelelő jogértelmezés érdekében a jogszabály végén, az irányadó jogi aktus megjelölésével utalni kell.”

Eszerint Magyarországon az alábbi jogharmonizációs záradékkal kell ellátni az érintett önkormányzati rendeletet:

 „ E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja”

Mivel a következő rendeletek nem tartalmatak a szolgáltatási irányelvvel ellentétes rendelkezéseket, csupán tárgyánál fogva érintettek az irányelv által, így e rendeletnek csupán a harmonizációs záradékkal történő kiegészítése volt szükséges:

1)      21/ 2002. (XI. 25.) KT számú rendelet a város építési szabályzatáról

2)      12/2003. (IV. 30.) KT számú rendelet a magánerős lakossági út-és közműépítések, valamint útfelújítások szervezéséről és támogatási rendszeréről

3)      21/1998. (VIII. 7.) KT számú rendelet a mezőőri járulék mértékéről és megfizetésének módjáról

4)      31/ 2003. (XII. 29.) KT rendelet az ivóvíz-ellátási és szennyvíz-elvezetési szolgáltatás díjainak megállapításáról és a szolgáltatások egyes kérdéseiről

5)      11/2007. (II. 26.) Gye. Kt. Rendelet Gyomaendrőd Város Önkormányzat Környezetvédelmi Alapjáról

6)      20/2004. (VI. 29.) KT rendelet a talajterhelési díjról

7)      23/1995. (VIII. 30.) KT számú rendelet Gyomaendrőd Város Önkormányzata által rendezett vásárokról és fenntartott piacokról

8)      14/2003. (VI. 5.) KT rendelet Gyomaendrőd Város Önkormányzat vagyonáról és a vagyontárgyak feletti rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól.

9)      16/1997. (VI. 27.) KT számú rendelet a zaj-és rezgésvédelem helyi szabályozásáról

10)   2/2005. (I. 28.) KT rendelet a települési hulladékgazdálkodási tervről

11)   13/2003. (IV. 30.) KT rendelet a gépjármű várakozóhelyek építéséről és megváltásáról

12)   20/1996. (X. 1.) KT számú rendelet a Gyomaendrőd Mirhóháti u. 33. szám alatti iparterület szabályozási előírásairól

13)   22/1992. (VII. 1.) KT számú rendelet Gyomaendrőd Város bel-és külterületi holtágainak védelméről

A Következő önkormányzati rendeletek viszont fenntartható korlátozásokat tartalmaztak.
Azoknál a rendeleteknél, amelyek a Szolgáltatási Irányelvvel ellentétes rendelkezést tartalmatnak, a Békés Megyei Regionális Közigazgatási Hivatalnak tett jelentésben meg kellett jelölni,hogy a rendelet mely paragrafusa az Irányelv mely cikkével ellentétes és meg kellett vizsgálni, hogy az önkormányzati rendeletben foglalt korlátozás fenntartható-e az irányelvben foglalt követelményeknek megfelelően. Ezen rendeletek a következők:

 1. 12/2001.(IV.27.) A lakások és helyiségek bérletéről és elidegenítéséről szóló KT. rendelet

  2. 37/2007. (XI. 30.) Gye. Kt. Rendelet a közterületek használatának rendjéről és a köztisztaságról

  3. 7/1991. (IX. 19.) Kt. rendelet a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról

  4. 26/2000. (XI. 2.) KT számú rendelet a köztemetőkről és a temetkezés rendjéről

  5. 44/2007. (XII. 27.) Gye. Kt. Rendelet, települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatásról

  6. 25/1999. (VIII. 23.) KT számú rendelet a közművelődésről

  7. 24/1991. (XII. 23.) KT számú rendelet a városi címer és zászló használatáról

  8. 17/2006. (VII. 3.) KT rendelet a hirdetőberendezések és hirdetmények elhelyezéséről

 Ezek felülvizsgálata, valamint a fenntartható korlátozások indoklása sikeresen megtörtént. Gyomaendrőd Város Önkormányzata a Dél-Alföldi Regionális Államigazgatási Hivatal felé való jelentéstételi kötelezettségének eleget tett, ezzel az irányelv implementációja, a jogharmonizáció lezárult.


Döntéshozói vélemények

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

A Bizottság a beszámolót elfogadásra javasolja a T. Képviselő-testületnek.

 
Döntési javaslat

"Beszámoló a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv teljesítéséről"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

A Bizottság  a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv teljesítéséről szóló beszámolót elfogadásra javasolja a T. Képviselő-testületnek.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -
Hivatali felelős: - NINCS FELELŐS KIJELÖLVE-

« Vissza
Vissza a főmenübe