2010. január 18-i ülésére
Tárgy: | Beszámoló a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv teljesítéséről | |
Készítette: | Dr. Mihalcsik Sára | |
Előterjesztő: | Dr. Csorba Csaba jegyző | |
Véleményező bizottság: | Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
2006 decemberében az Európai Parlament és a Tanács együttdöntési eljárás keretében elfogadta a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvet. Az irányelv megteremti annak lehetőségét, hogy az EK-szerződésben lefektetett négy alapszabadság (személyek, szolgáltatások, tőke áruk szabad mozgása) közül a szolgáltatásnyújtás szabad áramlása a gyakorlatban is minél szélesebb körben megvalósuljon. Az irányelv alapjául az EK-szerződés 49.Cikke szolgál, melynek értelmében nem lehet korlátozni a szolgáltatásnyújtás szabadságát a tagállamok azon állampolgárai tekintetében, akik a szolgáltatás igénybe vevőjének országától eltérő államban telepedtek le. Az irányelv fő célja, hogy ennek érdekében megszüntesse, vagy jelentősen csökkentse a jogi és adminisztratív korlátozásokat a szolgáltatások piacán.
A jogszabályt irányelvi formában fogadták el, amely az Unió olyan jogforrása, ami jogi természetéből adódóan további jogalkotást igényel, azaz az abban foglalt rendelkezéseket át kell ültetni, implementálni kell a hazai jogrendszerbe. Ennek megfelelően egyrészt összhangba kell hozni a hazai, hatályos, már létező jogszabályokat, illetve önkormányzati rendeleteket az irányelv rendelkezéseivel, ugyanakkor szükség lesz egy szolgáltatási törvény elfogadására is. Az irányelv hazai jogba való átültetésének koordinációjáért a Külügyminisztérium felelős. A Minisztérium a 2007. év november 27.-i Közigazgatási Hivatalvezetői Értekezleten a hivatalvezetőkkel együtt döntött egy háromszakaszos ütemterv elfogadásáról, amelynek vonalán az implementáció végrehajthatóvá válik 2009. december 28-ig, Magyarországnak eddigre kellett végrehajtania az irányelvet.
A törvények, kormányrendeletek illetve miniszteri rendeletek tekintetében ez 2007 folyamán megtörtént. Az önkormányzati rendeletek tekintetében ez 2008-2009-ben zajlott le. Az önkormányzati rendeletekkel kapcsolatos jogharmonizáció két feladatot foglalt magában:
A) Az önkormányzati rendeletek átvilágítása, szükség szerinti módosítása, esetleges hatályon kívül helyezése
B) a fenntartható, módosított, vagy hatályon kívül helyezett rendelkezésekkel kapcsolatos jelentéstételi kötelezettség az Európai Bizottság számára.
Az Irányelvben foglalt felülvizsgálati kötelezettségének Gyomaendrőd Város Önkormányzata Képviselő-testülete a 2009. január 29.-i Képviselő-testületi ülésén hozott határozatával eleget tett. Az Önkormányzati rendeletek vállalt határidőben történő szükséges harmonizációja 2009. február 28-ig megtörtént..
Azoknál a rendeleteknél, amelyek nem tartalmaztak a Szolgáltatási Irányelvvel ellentétes rendelkezést, módosításuk, indoklásuk nem szükséges, tehát csupán tárgyuknál fogva érintettek az irányelv által, azokat jogharmonizációs záradékkal kellett ellátni az alábbiak szerint:
A jogharmonizációs célú jogalkotásról szóló 7001/2005. (IK.8.) IM irányelv 28. pontja rendelkezik a jogharmonizációs záradék miatti jogszabály módosításról az alábbiak szerint:
Ha a jogszabály az Európai Unió jogának való megfelelést szolgálja, erre az Európai Unió intézményei, valamint a jogalkalmazók tájékoztatása, illetve a megfelelő jogértelmezés érdekében a jogszabály végén, az irányadó jogi aktus megjelölésével utalni kell.” „ E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja”
Mivel a következő rendeletek nem tartalmatak a szolgáltatási irányelvvel ellentétes rendelkezéseket, csupán tárgyánál fogva érintettek az irányelv által, így e rendeletnek csupán a harmonizációs záradékkal történő kiegészítése volt szükséges:
1) 21/ 2002. (XI. 25.) KT számú rendelet a város építési szabályzatáról
2) 12/2003. (IV. 30.) KT számú rendelet a magánerős lakossági út-és közműépítések, valamint útfelújítások szervezéséről és támogatási rendszeréről
3) 21/1998. (VIII. 7.) KT számú rendelet a mezőőri járulék mértékéről és megfizetésének módjáról
4) 31/ 2003. (XII. 29.) KT rendelet az ivóvíz-ellátási és szennyvíz-elvezetési szolgáltatás díjainak megállapításáról és a szolgáltatások egyes kérdéseiről
5) 11/2007. (II. 26.) Gye. Kt. Rendelet Gyomaendrőd Város Önkormányzat Környezetvédelmi Alapjáról
6) 20/2004. (VI. 29.) KT rendelet a talajterhelési díjról
7) 23/1995. (VIII. 30.) KT számú rendelet Gyomaendrőd Város Önkormányzata által rendezett vásárokról és fenntartott piacokról
8) 14/2003. (VI. 5.) KT rendelet Gyomaendrőd Város Önkormányzat vagyonáról és a vagyontárgyak feletti rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól.
9) 16/1997. (VI. 27.) KT számú rendelet a zaj-és rezgésvédelem helyi szabályozásáról
10) 2/2005. (I. 28.) KT rendelet a települési hulladékgazdálkodási tervről
11) 13/2003. (IV. 30.) KT rendelet a gépjármű várakozóhelyek építéséről és megváltásáról
12) 20/1996. (X. 1.) KT számú rendelet a Gyomaendrőd Mirhóháti u. 33. szám alatti iparterület szabályozási előírásairól
13) 22/1992. (VII. 1.) KT számú rendelet Gyomaendrőd Város bel-és külterületi holtágainak védelméről
A Következő önkormányzati rendeletek viszont fenntartható korlátozásokat tartalmaztak.
Azoknál a rendeleteknél, amelyek a Szolgáltatási Irányelvvel ellentétes rendelkezést tartalmatnak, a Békés Megyei Regionális Közigazgatási Hivatalnak tett jelentésben meg kellett jelölni,hogy a rendelet mely paragrafusa az Irányelv mely cikkével ellentétes és meg kellett vizsgálni, hogy az önkormányzati rendeletben foglalt korlátozás fenntartható-e az irányelvben foglalt követelményeknek megfelelően. Ezen rendeletek a következők:
1. 12/2001.(IV.27.) A lakások és helyiségek bérletéről és elidegenítéséről szóló KT. rendelet
2. 37/2007. (XI. 30.) Gye. Kt. Rendelet a közterületek használatának rendjéről és a köztisztaságról
3. 7/1991. (IX. 19.) Kt. rendelet a Képviselő-testület és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról
4. 26/2000. (XI. 2.) KT számú rendelet a köztemetőkről és a temetkezés rendjéről
5. 44/2007. (XII. 27.) Gye. Kt. Rendelet, települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatásról
6. 25/1999. (VIII. 23.) KT számú rendelet a közművelődésről
7. 24/1991. (XII. 23.) KT számú rendelet a városi címer és zászló használatáról
8. 17/2006. (VII. 3.) KT rendelet a hirdetőberendezések és hirdetmények elhelyezéséről
Ezek felülvizsgálata, valamint a fenntartható korlátozások indoklása sikeresen megtörtént. Gyomaendrőd Város Önkormányzata a Dél-Alföldi Regionális Államigazgatási Hivatal felé való jelentéstételi kötelezettségének eleget tett, ezzel az irányelv implementációja, a jogharmonizáció lezárult.
Döntéshozói vélemények
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
A Bizottság a beszámolót elfogadásra javasolja a T. Képviselő-testületnek. |
|
"Beszámoló a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv teljesítéséről"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
A Bizottság a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv teljesítéséről szóló beszámolót elfogadásra javasolja a T. Képviselő-testületnek.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -
Hivatali felelős: - NINCS FELELŐS KIJELÖLVE-