22. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2010. december 15-i ülésére

Tárgy:   Pályázati kiírás a Városi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatói állására
Készítette:   Lévai Éva, Tóthné Rojik Edit
Előterjesztő:   Dr. Csorba Csaba jegyző
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság

 Tisztelt Képviselő-testület!

 A képviselő-testület a 167/2006. (VI. 29.) Kt. számú határozatában Holubné Hunya Anikót bízta meg a Városi Zene- és Művészeti Iskola igazgatói feladatának ellátásával. A megbízatás 5 tanévre szólt 2006. augusztus 16-tól, 2011. augusztus 15.-ig.
A pályázati eljárás lefolytatása több hónapot vesz igénybe, minimum nyolc hét a pályázat megjelenése az Kormányzati Személyügyi Szolgáltató és Közigazgatási Képzési Központ (KSZK) és az Oktatási Minisztérium hivatalos lapjában az Oktatási Közlönyben. A KSZK-n való kiírást követő 30 nap a pályázat benyújtása és újabb 30 nap a pályázatok véleményezése az intézményben. A tanév befejezése előtt a pályázati eljárást le kell folytatni, ezért kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, szíveskedjenek a pályázati kiírásról határozatot hozni.
A többször módosított 1993. évi LXXIX. törvény a Közoktatásról 18. §-a rendelkezik a magasabb vezetői megbízás szakmai képesítés követelményeiről.
18. § (1) Nevelési-oktatási intézményben az intézményvezetői megbízás feltétele:
a) az adott nevelési-oktatási intézményben pedagógus-munkakör betöltéséhez szükséges - a 17. § (1)-(2) bekezdésben felsorolt - felsőfokú iskolai végzettség és szakképzettség, továbbá pedagógus-szakvizsga, középiskolában - ha e törvény másképp nem rendelkezik - egyetemi szintű tanári végzettség és szakképzettség, továbbá pedagógus-szakvizsga;
b) másodszor és további alaklommal történő megbízás esetén a pedagógus-szakvizsga keretében szerzett intézményvezetői szakképzettség;
c) legalább öt év - a (6) bekezdésben meghatározott kivétellel - pedagógus-munkakörben szerzett szakmai gyakorlat;
d) a nevelési-oktatási intézményben pedagógus-munkakörben fennálló, határozatlan időre szóló alkalmazás, illetve a megbízással egyidejűleg pedagógus-munkakörben történő, határozatlan időre szóló alkalmazás.”
A vezetői megbízások betöltésére vonatkozó rendelkezések a Közoktatási törvény 2003. júliusi módosítása következtében megváltoztak. A pedagógus továbbképzésről szóló 277/1997. (XII. 22.) Korm. rend. 20. § (5) bekezdése alapján a 2010/2011. tanév kezdetétől vezetői megbízás csak annak adható, aki rendelkezik pedagógus-szakvizsgával. A törvény módosítása a második és további vezetői megbízás feltételeit szigorította, annyiban, hogy előírta a pedagógus-szakvizsga keretében megszerezhető intézményvezetői szakképzettséget. Azonban a törvény átmeneti rendelkezései biztosítják a megfelelő felkészülési időt az előírt intézményvezetői szakképzettség megszerzéséhez: a Közoktatási törvény 128. § (22) bekezdése kimondja, hogy a másodszor és további vezetői megbízáshoz az intézményvezetői szakképzettség meglétét a 2015/2016. tanévtől kezdődően kell megkövetelni.
 
A pályázat formai követelményeit és a határidőket a többször módosított 138/1992. (X. 8.) Korm rendelet 5. §-a határozza meg.
“(2) A magasabb vezető beosztás ellátására való megbízás - a (14) bekezdésben meghatározottak figyelembevételével - a munkáltató döntésétől függően, az év során bármikor, legalább öt és legfeljebb tíz évre adható. Magasabb vezetői beosztás ellátására való megbízás ugyanannak a közalkalmazottnak az e §-ban meghatározott eljárás lefolytatásával, több alkalommal is adható (a továbbiakban: megbízás meghosszabbítása).
(3) A magasabb vezetői beosztást - beleértve a megbízás meghosszabbítását is - nyilvános pályázat útján kell betölteni. A pályázati eljárás előkészítésével összefüggő előkészítő feladatokat - ide nem értve a pályázati feltételek meghatározását - a közoktatási intézményt fenntartó önkormányzat jegyzője, főjegyzője, más fenntartó esetén a munkáltató megbízottja (a továbbiakban: pályáztató) látja el.
(4) A pályázati felhívást az Oktatási Minisztérium hivatalos lapjában kell közzétenni.
(5) A pályázati felhívásnak tartalmaznia kell:
a) a munkahely és a beosztás megjelölését,
b) a magasabb vezetői beosztásra történő megbízás - (2) bekezdésben meghatározott keretek közötti - időtartamát,
c) a megbízás kezdő napját és megszűnésének időpontját,
d) a megbízás feltételeit (pl. iskolai végzettség, ha a beosztás több iskolai végzettséggel ellátható),
e) a vezetői megbízáshoz előírt feltételeket kiegészítő feltételeket (pl. tudományos tevékenység, idegen nyelv ismerete, szakmai gyakorlat),
f) a beosztáshoz kapcsolódó juttatásokat (pl. pótlék, szolgálati lakás),
g) a pályázat benyújtásának formáját, határidejét és helyét, a pályázat tartalmi követelményeire vonatkozó esetleges igényeket,
h) a pályázat elbírálásának határidejét.
(6) A pályázat benyújtásának határideje - ha a pályázat hosszabb határidőt nem állapít meg - a közzétételtől számított harminc nap.
(7) A pályázati eljárásban biztosítani kell, hogy a pályázat iránt érdeklődők a pályázatok elkészítéséhez szükséges tájékoztatást megkapják, továbbá, hogy az intézményt megismerhessék.
(8) A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó szakmai életrajzát, az intézmény vezetésére vonatkozó programot a szakmai helyzetelemzésre épülő fejlesztési elképzeléssel, továbbá a pályázati felhívásban megfogalmazott tartalmi követelményeket (a továbbiakban: vezetési program). A pályáztató a vezetési programokat az Országos szakértői névjegyzékben szereplő szakértővel véleményeztetheti. Ha a nevelési-oktatási intézmény a közoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatásról szóló törvény) 121. §-ának (6) bekezdése alapján kisebbségi intézményként működik, a vezetési programot az Országos szakértői névjegyzékben szereplő kisebbségi szakértő véleményezheti.”

(9) A pályáztató a pályázattal kapcsolatos vélemények kialakításához - a pályázatnak a nevelőtestület (szak alkalmazotti értekezlet) részére történő átadás napját követő első munkanaptól számítva - legalább harminc napot köteles biztosítani (a továbbiakban: véleményezési határidő).

 (10) A nevelőtestület (szak alkalmazotti értekezlet) a Kt. 57. §-a (1) bekezdésének i) pontja alapján a véleményezési határidőn belül alakíthatja ki szakmai véleményét a vezetési programról. A pályázati eljárásban lehetővé kell tenni, hogy a nevelőtestület (szak alkalmazotti értekezlet) mellett a vezetési programról véleményt nyilvánítson a szakszervezet munkahelyi szerve, továbbá, ha igényli, a pedagógus szakmai szervezet. E bekezdés alkalmazásában pedagógus szakmai szervezet az a szervezet, amelyik alapszabályával és bírósági nyilvántartásba vételének igazolásával a közoktatási intézmény fenntartójánál - legkésőbb a pályázat benyújtására meghatározott határidő utolsó napja előtt - bejelentkezett.
  
(11) A vezető megbízásával összefüggésben a Kt. 102. §-ának (3) bekezdésében biztosított véleménynyilvánítási jogával az iskolaszék, az iskolai szülői szervezet (közösség), az iskolai diákönkormányzat, továbbá - ha nem rendelkezik egyetértési joggal - a helyi kisebbségi önkormányzat (a kisebbség helyi szószólója, egyesülete), szakközépiskola, szakiskola esetén a fővárosi, megyei gazdasági kamara a véleményezési határidőn belül élhet.
  
(12) A pályáztató a munkáltatói jog gyakorlójának a pályázattal együtt megküldi a (8) és a (10)-(11) bekezdés alapján elkészült véleményeket, továbbá a helyi kisebbségi önkormányzatnak a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény 29. §-ának (2) bekezdése alapján készített nyilatkozatát, illetve tájékoztatja a munkáltatót, ha a jogosultak nem éltek a véleményezési, nyilatkozattételi jogukkal.
 
(13) A pályázatot a véleményezési határidő lejártát követő harminc, ha az elbírálásra váró pályázatok száma a huszonötöt eléri, hatvan napon belül el kell bírálni, illetve, ha a munkáltatói jogot a képviselő-testület (közgyűlés) gyakorolja, a pályázatokat a közgyűlés, képviselő-testület részére a harmincadik, illetve hatvanadik napot követő első testületi ülésre be kell nyújtani.
 
(14) Ha a nevelési-oktatási intézményben az intézményvezetői megbízás utolsó napja nem a július 1-jétől augusztus 15.-ig terjedő időszakra esne, a megbízás lejártának időpontját akkor is erre az időszakra kell adni, ha a (2) bekezdésben meghatározottak alapján a határidő egyébként ennél az időpontnál korábban vagy későbben járna le.
 
(15) Ha a magasabb vezetői beosztás ellátására kiírt pályázat nem vezetett eredményre (pl. nem volt pályázó, illetve egyik pályázó sem kapott megbízást), vagy a magasabb vezetői beosztás ellátására szóló megbízás bármilyen okból a megbízás határidejének lejárta előtt megszűnt, a közoktatási intézmény vezetésével kapcsolatos feladatok ellátására - nyilvános pályázat kiírása nélkül - vezetői beosztás ellátására szóló megbízás adható a közoktatási intézmény megfelelő feltételekkel rendelkező közalkalmazottjának. Ilyen megbízás hiányában a közoktatási intézmény vezetésével kapcsolatos feladatokat a közoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzatában meghatározott helyettesítés rendjében foglaltak szerint kell ellátni. A közoktatási intézmény vezetésével kapcsolatos feladatok újabb nyilvános pályázat kiírása nélkül, e bekezdésben foglaltak szerint, legfeljebb egy évig láthatók el, a (14) bekezdésben meghatározottak figyelembevételével. E rendelkezések alkalmazásában megfelelő feltétel a magasabb vezetői beosztáshoz szükséges feltétel.
 
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, szíveskedjen a határozati javaslatban foglalt pályázati kiírást elfogadni. 

Döntéshozói vélemények

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének javasolja, hogy írjon ki pályázatot, a Városi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatói állására.

 
Döntési javaslat

"Pályázati kiírás a Városi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatói állására"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Intézményirányítás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének javasolja, hogy írjon ki pályázatot, a Városi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatói állására. A megbízás öt tanévre szóljon 2011. augusztus 15-től, 2016. augusztus 15-ig.
A megbízás feltételeit az iskolai végzettség és szakmai gyakorlat vonatkozásában a többször módosított 1993. évi LXXIX törvény a Közoktatásról 17. § (1) k), 18. §, a 128. § (22) bekezdése szerint, a bérezést, a vezetői pótlék összegét az 1992. évi XXXIII. tv. valamint, a 138/1992. (X.8.) Kormányrendeletben foglaltaknak megfelelően határozza meg.
A pályázatnak tartalmazni kell:
Ø      iskolai végzettséget igazoló hiteles oklevél másolatot,
Ø      három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt,
Ø      a pályázó szakmai életrajzát,
Ø      az intézmény vezetésére vonatkozó programot,
Ø      a szakmai helyzetelemzésre épülő fejlesztési elképzeléseket.
A pályázat benyújtásának határideje: a Kormányzati Személyügyi Szolgáltató és Közigazgatási Képzési Központ (KSZK) internetes oldalán történő közzétételétől számított 30 nap. A pályázat elbírálása a véleményezési eljárásra szolgáló harminc nap leteltét követő Képviselő-testületi ülés, de legkésőbb 2010. június 30. A pályázat benyújtásának helye: Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő testülete 5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 1.
A Képviselő-testület utasítja Dr. Csorba Csaba jegyzőt, hogy a pályázati kiírást tegye közzé a Kormányzati Személyügyi Szolgáltató és Közigazgatási Képzési Központ (KSZK) és az Oktatási Minisztérium hivatalos lapjában.

 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe