14. napirendi pont
TÁJÉKOZTATÓ
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
2011. május 16-i ülésére

Tárgy:   Összefoglaló tájékoztató az IKSZT beruházásról
Készítette:   Dobó Anita
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!

Az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kialakítása révén Öregszőlőben, a város tanyás településrészén egy olyan közösségi épületet hozhatunk létre az EMVA támogatásával, ahol

  • sokrétű szolgáltatásnyújtással javíthatunk az itt élők életminőségén,
  •  esélyegyenlőséget teremthetünk az Öregszőlőben élők számára,
  • valamint az IKSZT kialakítása révén megállíthatjuk az öregszőlői településrész várostól való leszakadását, a településrészek kapcsolata erősödhet is. 

A Rózsahegyi Iskola Diákjaiért Alapítvány 2008. évi IKSZT címbirtokosi pályázatának  megvalósíthatósági tervében alapvető szempontként emeltük ki, hogy az öregszőlői településrészt ki kell mozdítanunk az elkülönülésből, támogató lépéseket kell megvalósítanunk a szolgáltatások bevezetésével az itt élő családok hátrányainak kompenzálása és esélyegyenlőség előmozdítása érdekében. A 2009. évi pályázat során az IKSZT helyszínének kialakítására, eszközbeszerzésre, működtetésre lehetett támogatást igényelni, amelyen az alábbiakra nyert támogatást az alapítvány:

  • 214,5 m2-es épület felépítése az IKSZT helyszín megvalósítására;
  • 5+1 férőhelyes parkoló, telken belüli kiszolgáló út, járda és térburkolat építése a kisléptékű infrastruktúra keretein belül;
  • Az IKSZT működtetéséhez szükséges eszközök beszerzése (bútorok, konyhai eszközök, informatikai eszközök);
  • Személyi és működési fedezet igénylése (a működtetési időszakban);
  • Egyéb költségek.

Az építési beruházásra egyszerű eljárásban közbeszerzést bonyolított le az alapítvány megbízásából a Városüzemeltetési és Vagyongazdálkodási Osztály. Az eljárás eredményes volt, a nyertes ajánlattevő a Gyomaszolg Ipari Park Kft. A vállalkozói szerződést megkötötte a kivitelező és az alapítvány, a munkaterület átadása megtörtént. A beruházás műszaki ellenőre a Trisius Kft. képviseletében Jacsek György.

Elkészült az alapozás, lábazat, teherhordó- és válaszfalak, födém. A tetőszerkezet ácsolását megkezdte a kivitelező, a külső alapvakolat kész van. Az építkezés a kivitelező tájékoztatása alapján 2011. május végére várhatóan eléri az 50%-os készültségi fokot.

A Békés Megyei Kormányhivatal Építésügyi Hivatalának Építésfelügyelete 2011. április 28-án értesítette önkormányzatunkat, hogy 2011. május 5-én 11.00 órától helyszíni építésfelügyeleti ellenőrzést tartanak az IKSZT építésével kapcsolatosan. A beruházásban résztvevők kiértesítése után az ellenőrzésre mind a kivitelező, mind a műszaki ellenőr, mind a Közbeszerzési Csoport előkészítette a kért iratokat, dokumentumokat, és azt a helyszínen az ellenőr rendelkezésére bocsátotta. A megbízott építésfelügyelő többnyire rendben találta a terveket, szerződéseket, az építkezés folyamatát, az eddig elkészült munkákat megfelelőnek ítélte, néhány iratot kért hiánypótlásként.

A támogatás elszámolása utófinanszírozású, csak teljesített és kifizetett számlák nyújthatók be a kifizetési kérelemmel. Évente 4 alkalommal nyílik kifizetési időszak, de legfeljebb 2 alkalommal nyújtható be kifizetési kérelem. Az első kifizetési kérelmünket 2011. júliusban tervezzük benyújtani.

Az idősek klubjával közös fedett előtérrel, de külön bejárattal csatlakozik a bővítmény, így az idősek nyugalmának zavarása nélkül működhet a közösségi tér. Az IKSZT megvalósulási helyszín maximális befogadó képessége 45 fő. Az IKSZT épületében irodai szolgáltatásra, tanácsadásra, kiscsoportos képzésekre, csoportfoglalkozásokra lesz lehetőség, a melléklet szerinti kialakítandó helyiségekben.  A működtetése alatt szakmai segítséggel végzett munka során az alábbi szolgáltatások, és azokhoz kapcsolódó programok lesznek elérhetők:

1.       Ifjúsági közösségi programok szervezése, ifjúságfejlesztési folyamatok generálása és folyamatkövetése – ifjúsági információs pont működtetése;

2.       Helyszín és feltételek biztosítása a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat tájékoztatási pont működtetéséhez;

3.       Lakosság, vállalkozások információhoz való hozzájutás elősegítése;

4.       Közösségi internet hozzáférés biztosítása;

5.       Közművelődési programok szervezése;

6.       Könyvtári és információs szolgáltatások biztosítása.

7.       Közösségfejlesztési folyamatok generálása, folyamatkövetése;

8.       Helyszín biztosítása civil szervezetek számára;

9.       Egészségfejlesztési programok;

10.   Elektronikus közigazgatási végpont szolgáltatás biztosítása (Közháló végpont)

11.   Üzlethelység kialakítása a helyi vállalkozások támogatása érdekében.

A szolgáltatások révén várhatóan az itt élő aktív korúak információhoz jutása egyszerűbb és könnyebb lesz, többen vesznek részt a különböző képzéseken, elterjed az egészségtudatos magatartás. A működtetési, üzemeltetési kötelezettség az utolsó kifizetési kérelem benyújtásától számított 5 éves időtartam alatt áll fenn. Az IKSZT címbirtokos a teljes időszakra vonatkozóan köteles:

  •   minden év január 31-ig éves programtervet készíteni, amelynek kötelező tartalmi elemei az alábbiak:
  1. közösségi programok megnevezése;
  2.  ezek besorolása szolgáltatás- és programtípusba;
  3. a program célja, tervezett időpontja, résztvevők tervezett létszáma
  • a programterv teljesítéséről nyilvántartást vezetni a megvalósulást követő 5 munkanapon belül – programonként, folyamatosan;

Az IKSZT működtetése alatt az itt dolgozóknak rendkívül sokrétű feladatot kell ellátniuk. A kötelezően és opcionálisan vállalt szolgáltatások figyelembe vételével az IKSZT munkatársak foglalkoztatásának irányítását a beruházói munkacsoport szerint a Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskolához lenne célszerű alárendelni háromoldalú megállapodás keretében (önkormányzat–alapítvány–iskola), hiszen az oktatási intézmény közvetlen kapcsolatban áll az egyik legfőbb célcsoporttal, a fiatalokkal, az intézményvezető kezdetektől részt vesz a pályázat előkészítésében, megvalósításában, valamint az iskola rendelkezik gazdasági-szervezeti háttérrel a foglalkoztatás hozzárendelése esetén.

A gördülékeny működtetés érdekében a beruházói munkacsoport felveszi a kapcsolatot a város intézményeivel, milyen szakmai programokkal tudnak hozzájárulni az IKSZT működtetéséhez a jövőben. Megkeresés és egyeztetés után pedig együttműködési megállapodásokat készít elő a szervezetekkel, amelyekről augusztusban tájékoztatjuk a Képviselő-testületet.

Kérem a tisztelt Képviselő-testületet az összefoglaló tájékoztató megvitatására.


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság elfogadásra javasolja az IKSZT beruházásról szóló tájékoztatót.

 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek az IKSZT beruházásról szóló összefoglaló tájékoztatót.

 
Döntési javaslat

"Összefoglaló tájékoztató az IKSZT beruházásról"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottsága az IKSZT beruházásról szóló tájékoztatót elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe