18. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2011. szeptember 29-i ülésére

Tárgy:   LEADER pályázati összeg előfinanszírozása csónakház kialakítására
Készítette:   Dobó Anita
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!

A Körös Kajak Sportegyesület tartós használatba kapta a 0823/2 hrsz-ú ingatlant az önkormányzattól, amelyet sportcélra kíván hasznosítani. 2011. áprilisában pályázatot nyújtott be az önkormányat az egyesület együttműködésével a területen csónakház kialakítására, de a pályázatunk nem nyert. Október hónapban lehetőség nyílik a  Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft. által meghirdetett célterületek közül a Közösségi terek kialakítása és funkcionális hasznosítása (1 016 831) azonosító számú célterületre pályázatot benyújtani a csónakház kialakítására, a meglévő sportlétesítmény bővítéseként.

A pályázatot nonprofit szervezetek, önkormányzatok, és egyházi jogi személyek nyújthatják be, ezért a Körös-Kajak Sportegyesület a projekt megvalósításához a képviselő-testület hozzájárulását és segítségét kérte.

A célterületre benyújtandó pályázatok megvalósításához támogatás vehető igénybe a fejlesztéssel érintett település társadalma által támogatott, a helyi közösségek tevékenységének és programjainak teret adó, a pályázó tevékenységének megfelelő belső és/vagy külső közösségi terek és/vagy szabadtéri sportlétesítmények és azok kiszolgáló létesítményeinek kialakítására , a kapcsolódó építésekre, infrastrukturális fejlesztésekre, a támogatott tevékenységhez kapcsolódó eszköz és gépbeszerzésekre, működtetésre, mindezekhez kapcsolódó marketing tevékenységek megvalósítására.

A célterület fejlesztéseinek támogatására 18 település vonatkozásában rendelkezésre álló keretösszeg jelenleg 25 000 000 Ft, az igénybe vehető támogatás legkisebb mértéke 2 000 000 Ft, legnagyobb mértéke 7 000 000 Ft.

A célterület néhány specifikus feltétele:

  • Építési beruházás, felújítás csak olyan ingatlanon valósulhat meg, amely nem áll sem helyi, sem országos védelem alatt, kivéve a szabadtéri sportlétesítményeket.
  • Új épület építése a célterület keretében nem támogatható, kivéve a szabadtéri sportlétesítményekhez kapcsolódó szociális helyiségeket.
  • Külső közösségi tér kialakítása keretében játszótér építése, felújítása nem támogatható.
  • A fejlesztés keretében kialakított szabadtéri sportlétesítmény látogatható kell, legyen heti legalább 4 napon, legalább napi 4 órában.
  • A támogatott projektnek erősítenie kell a szférákon belüli és a szférák közötti együttműködést.

A jogcímhez elszámolható (esetünkben releváns) kiadások megnevezése:

  • a 23/2007. (IV.17.) FVM rendelet, azaz a Vhr. 30. §-ában foglaltaknak megfelelő építési munkák;
  • ingatlanhoz kapcsolódó, telekhatáron belüli kisléptékű infrastruktúra-fejlesztések;
  • ivóvízellátás saját kúttal vagy hálózatra csatlakozással;
  • elektromos hálózatra csatlakozás kiépítése;
  • vagyonvédelmi elektronikai rendszer kiépítése;
  • vonalas létesítmény építése, helyreállítása;
  • a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök beszerzése;
  • a Vhr. 31.§-ában meghatározott egyéb elszámolható kiadások (építészeti szolgáltatás, építési projekt vezetése, földtani szakértés, földtani vizsgálat, jogi, gazdasági tevékenység, jogi szolgáltatás, hirdetési költségek, környezetvédelmi szakmai tervezés, szakértés, stb.);
  • hirdetések költségei;
  • arculati elemek (ÚMVP, EU és HACS logó)

A fejlesztéssel érintett terület Natura 2000 terület, a településrendezési terven vízgazdálkodási terület besorolású. Vízgazdálkodási rendeltetésű övezetben építmény építése, növénytelepítés az illetékes szakhatósáégok engedélyezésének megfelelően történhet. Épület építési szándéka esetén elvi építési engedély benyújtása kötelező, valamint a keletkező szennyvizek ártalommentes elhelyezéséről gondoskodni kell.

Előzetes információink alapján a Natura 2000 területi besorolás nem akadálya a pályázat benyújtásának. A jelenleg lakóház, udvarként nyilvántartott ingatlan mihamarabbi átminősítése indokolt lenne, bár a pályázat így is benyújtható.

Fontos megemlíteni, hogy a Körös Kajak Sportegyesület a terület rendezésére pályázatot nyújtott be az Ökotárs Alapítvány és a MOL közös pályázati kiírására. A Zöldövezet 2011 programra benyújtott projektjavaslatuk túljutott az első fordulón, a közösségi tervezés keretében kidolgozott végleges pályázatok benyújtási határideje 2012. januárban lesz. Ez a terv a használatba kapott ingatlan kertrendezésére irányul, úgynevezett "Evezős kert" létrehozása a kitűzött célja az egyesületnek. A csónakház kialakításával és az azt körülvevő zöldfelület rendezésével egy olyan közösségi teret lehet létrehozni, ahol jó megpihenni és a terület esztétikailag, funkcionálisan is jelentőséggel bír az egyesület céljainak megvalósításában.

A jelenlegi projekt célja mintegy 100 m2 alapterületű, fa szerkezetű csónakház kialakítása, amelyben vizesblokkok is helyet kapnának. Alapvetően a sárkányhajók, kenuk, kajakok, kisérőhajó elhelyezésére szolgálna az épület. A telek épületek körüli területének körbekerítése is szerepelne a LEADER projektben. Terveink szerint a beruházás tartalmazná az építési engedélyezési terv elkészítését, az építési munkákat és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások igénybevételét, a vagyonvédelmi rendszer kiépítését,  a nyilvánosság tájékoztatását biztosító hirdetési költségeket, kisléptékű infrastruktúra költségeket.

A két véleményező bizottság által tárgyalt előterjesztésben az a döntési javaslat szerepelt, hogy a pályázatot az önkormányzat nyújtja be, és 100%-os támogatásintenzitás mellett a beruházás tervezett költsége bruttó 7 000 000 Ft, amelyhez önerőt nem biztosít az önkormányzat. A tervezett pályázati összegnek egy része a 2011. évi költségvetést terheli, nagyobb része pedig a 2012. évi költslégvetésben kerülne megtervezésre.

A projektötlet átgondolásának, az előterjesztés előkészítési idejének rövidsége miatt a következő probléma a bizottsági üléseket követően merült fel. A LEADER pályázati felhívásokra benyújtandó pályázatokra vonatkozó általános szabályok között szerepel, hogy a támogatási, valamint kifizetési kérelem tekintetében a támogatási összeg számításának alapját az ÁFA tv. alapján alanyi adómentes és előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult adóalany kérelmező (pályázó) esetén a bruttó, egyéb esetben a nettó elszámolható kiadás képezi. A helyi közigazgatási szervek és közintézmények esetében általános forgalmi adó alanyiságuktól függetlenül a nettó elszámolható kiadás képezi a támogatási összeg alapját /23/2007. (IV.17.) FVM rendelet 19.§ (11) bekezdés/. Tehát a tárgyalt előterjesztésben meghatározott 100% támogatásintenzitás csak a nettó összegre vonatkozhat, a költségként felmerülő 25%-os általános forgalmi adó nem elszámolható kiadás, ez saját erőként jelentkezne, amennyiben az önkormányzat a pályázó. Figyelembe véve a projekt tervezett bruttó 7 000 000 Ft-os költségvetését, 1 400 000 Ft ÁFA érték jelentkezne saját erőként.

A csónakház kialakítására azonban a Körös-Kajak Sportegyesület is jogosult pályázatot/támogatási kérelmet benyújtani mint nonprofit szervezet. Esetében a támogatási összeg alapját az elszámolható kiadások bruttó összege képezi. A sportegyesület az utófinanszírozású pályázatot önerőből nem tudja megvalósítani, így amennyiben az egyesület a pályázó, a projekt előkészítéséhez, megvalósításához a támogatási összeg előfinanszírozását kéri az önkormányzattól.

Mivel a pályázat benyújtásához építési engedélyezési terv szükséges, a terv elkészítésének, az engedélyezési eljárásnak a költségeit az önkormányzat 2011. évi költségvetésében szükséges biztosítani bruttó 500 000,- Ft értékben. A projekt utófinanszírozású, ezért nyertes pályázat esetén az előkészítés, megvalósítás során felmerülő többi kiadás előfinanszírozására a támogatási határozatban rögzített összeg erejéig, de legfeljebb bruttó 6 500 000 Ft  összegig forrást szükséges biztosítani az önkormányzat 2012. évi költségvetésében. A projekt megvalósításhoz szükséges önkormányzati kölcsön nyújtásának feltételeit a döntési javaslatban szereplő Együttműködési megállapodás tartalmazza.

Fontos, hogy a LEADER pályázat elutasítása esetén a 2011. évben tervezési/előkészítési költségek előfinanszírozására átutalt, legfeljebb 500 000,- Ft összeg mindenképp kiadásként jelentkezik. Ez a költség terhelheti egyrészt a pályázó sportegyesületet. Ebben az esetben a sportegyesület rendelkezni fog a csónakház kialakítására egy építési engedélyezési szintű tervvel, amelyet csak pályázati támogatással tud megvalósítani, a terv készítésével, engedélyeztetéssel kapcsolatos előfinanszírozott összeget pedig visszautalja az önkormányzatnak. Újabb pályázati lehetőség hiányában az egyesületnek ez jelentős kiadás lenne. Ha a tervezési és esetleges szakhatósági költségeket a sportegyesületre hárítja az önkormányzat, lehet, hogy a sportegyesület eláll a pályázat benyújtási szándékától, következményként a dévaványai út melletti terület rendezése határozatlan időre továbbra is elmarad.

A támogatás elnyerésétől függetlenül kiadásként jelentkező tervezési/előkészítési költségek terhelhetik az önkormányzatot is. Támogatásban nem részesített kérelem esetén a csónakház építési engedélyezési szintű tervét a Körös Kajak Sportegyesület átadja az önkormányzatnak, az átutalt, számlákkal lefedett kölcsönösszeg átminősíthető a sportegyesület javára fejlesztési célú pénzeszköz átadásnak, az esetleg fel nem használt összeget pedig visszautalja az egyesület az önkormányzatnak. Ebben az esetben a továbbiakban az önkormányzat válhat építtetővé, várva egy újabb pályázati lehetőségre a csónakház megvalósítására, a dévaványai út melletti terület rendbetételére. A tervezéshez kapcsolódó kiadások másik pályázat esetében csak akkor lesznek elszámolható költségek, ha egy-két éven belül ismét a sportegyesület a pályázó, önkormányzat pályázó esetében nem lenne igényelhető rá támogatás.

Fontos megjegyezni, hogy a 2011. február 3-án kelt Használatba adási szerződés 5.8. pontjában Felek rögzítették, hogy az egyesület által az ingatlanon megvalósított épület átalakítással, új építmények építésével az egyesület tulajdonjogot nem szerez, illetve közös tulajdon nem keletkezik, ugyanakkor nyertes pályázat esetén a létesítmény kötelező fenntartási, üzemeltetési időszaka 6 évig tart. A támogatásban részesülő pályázónak az üzemeltetési kötelezettség idejére rendelkeznie kell a támogatással megvalósuló létesítmény üzemeltetésének lehetőségét biztosító kizárólagos joggal. Az üzemeltetési kötelezettség ideje alatt a beruházás tárgya nem idegeníthető el és nem adható bérbe.

Támogatás elnyerése esetén a projekt gördülékeny megvalósításához projektmenedzsment létrehozása szükséges, amelyben mind a sportegyesület, mind az partner önkormányzat/polgármesteri hivatal tevékenyen közreműködik a közös cél elérése érdekében.

A pályázat alapját képező, projekt javaslatról szóló Helyi Bíráló Bizottság által kiállított támogató nyilatkozat beszerzéséről a pályázó szervezet gondoskodik 2011. szeptember 29-ig, amely kötelező és nem hiánypótolható melléklete a támogatási kérelemnek.

Kérem a tisztelt Képviselő-testületet az előterjesztés megvitatására.


Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A véleményező bizottság elfogadta az előterjesztés eredeti verziójában szereplő döntési javaslatot, miszerint a csónakház kialakítását célzó, 100% támogatásintenzítású pályázatot az önkormányzat nyújtja be, a bruttó költségeket figyelembe véve a támogatási összeg meghatározásánál.

 
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A véleményező bizottság elfogadta az előterjesztés eredeti verziójában szereplő döntési javaslatot, miszerint a csónakház kialakítáűsát célzó, 100% támogatásintenzítású pályázatot az önkormányzat nyújtja be, a bruttó költségeket figyelembe véve a támogatási összeg meghatározásánál.

 
Döntési javaslat

"LEADER pályázati összeg előfinanszírozása csónakház kialakítására"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

1. A Körös Kajak Sportegyesület pályázatot kíván benyújtani a Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft. által meghirdetett 1 016 831azonosító számú Közösségi terek kialakítása és funkcionális hasznosítása című célterületre, csónakház kialakítására. Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete támogatja a sportegyesület pályázati céljait, a projekt előkészítésére, megvalósítására tervezett bruttó 7 000 000 Ft pályázati összeg előfinanszírozását biztosítja.

2. A fejlesztés megvalósítása érdekében a Körös Kajak Sportegyesület építési engedélyezési szintű tervet készíttet a külterület 0823/2 helyrajzi szám alatti ingatlanra a meglévő építmény bővítésére, amelynek tervezett bruttó 500 000,- Ft-os kiadására Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az önkormányzat 2011. évi költségvetéséből, a működéssel kapcsolatos céltartalékok között megtervezett, néhai Papp Zsigmond hagyatékának átvételéhez kapcsolódóan elhelyezésre került 2,5 millió Ft összeg terhére biztosít forrást.

3. Nyertes pályázat esetén Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Körös Kajak Sportegyesület rendelkezésére bocsátja a projekt további előkészítésére és megvalósítására tervezett, a támogatási határozatban jóváhagyott elszámolható összeget, de legfeljebb bruttó 6 500 000 Ft-ot a pályázati összeg előfinanszírozásaként, amelyre fedezetet biztosít az önkormányzat 2012. évi költségvetésében a támogatás lehívásáig, figyelemmel a jelen határozati javaslat 4.) pontjában rögzített együttműködési megállapodásban foglaltakra.

4. Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazza Várfi András polgármestert jelen Együttműködési megállapodás megkötésére.

 

EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS

 
amely létrejött egyrészről a Körös Kajak Sportegyesület (székhely: 5500 Gyomaendrőd, Besenyszegi utca 4/1., adószáma:18379431-1-04, képviseli: Gellai Imre elnök) mint Pályázó (a továbbiakban: Pályázó)

másrészről

Gyomaendrőd Város Önkormányzata (5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 1., képviseli: Várfi András polgármester) mint Partner (a továbbiakban: Partner),

között az alulírott helyen és napon az alábbi feltételek mellett:

 

 

  1. Alapvetések

1.1   A Pályázó és Partner mint Együttműködő felek (a továbbiakban: Felek) arra a közös megállapodásra jutottak, hogy a Pályázó szakmai tevékenységét hatékonyabbá teheti együttműködésük, különös figyelemmel az evezős sportok szabadidős űzése lehetőségének megteremtésére.

1.2   Pályázó 2011. január 3-án tartós használatba kapta a Hármas-Körös gyomai védtöltésénél lévő 0823/2 hrsz. ingatlant, amelyet sportcélra kíván használni, azon csónakház kialakítását tervezi.

1.3   A Pályázó tervei szerinti csónakház kialakítására pályázatot nyújt be a 2011 évi LEADER Pályázati felhívás alapján a Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft. által meghirdetett 1 016 831 azonosító számú Közösségi terek kialakítása és funkcionális hasznosítása célterületre.

1.4   Az együttműködési megállapodás célja, hogy Partner elősegítse a Pályázó szakmai tevékenységét, a csónakház kialakítását célzó projektjének megvalósításához szükséges pályázati támogatás elnyerését.

  1. Megállapodásban foglaltak

2.1   Pályázó vállalja, hogy

  •  elkészítteti a pályázat benyújtásához, és nyertes pályázat esetén a megvalósításhoz szükséges terveket;
  • nyertes pályázat esetén projektmenedzsmentet hoz létre, megszervezi annak összehangolt feladatellátását, gondoskodik a projekt szakmai tartalmának maradéktalan érvényesüléséről;
  • nyertes pályázat esetén gondoskodik a sajtótájékoztatók megszervezéséről és lebonyolításáról, a lakosság és a célcsoportok tájékoztatásáról interneten és nyomtatott sajtón keresztül, projektátadó rendezvény megszervezéséről, lebonyolításáról;
  • a pályázott összeg elnyeréséről és a projekt lebonyolításáról írásban tájékoztatja a Partnert mind a megvalósítási, mind a fenntartási szakaszban;
  • nyertes pályázat esetén a Partner által a pályázati összeg előfinanszírozásaként rendelkezésre bocsátott összeget a támogatás megérkezését követő munkanapon visszautalja Partner Endrőd és Vidéke Takarékszövetkezetnél vezetett 53200125-11062402 számú számlájára;
  • támogatásban részesült projekt esetén amennyiben a pályázatban nem elszámolható, de kötelezően megvalósítandó tételek is szerepelnek, annak költségeit Pályázó önerőből viseli.

 

2.2   Partner vállalja, hogy

  •  közreműködik a csónakház kialakítását célzó LEADER pályázat elkészítésében;
  • Pályázó rendelkezésére bocsátja az építési engedélyezési terv elkészítésére és az engedélyeztetési eljárás lefolytatására tervezett bruttó 500 000 Ft-ot a pályázati összeg előfinanszírozásának első részleteként, amelyet átutalással teljesít 2011. október 14-ig a Pályázó OTP Bank-nál vezetett 11733120-20007621 számú bankszámlájára;
  • nyertes pályázat esetén a Pályázó rendelkezésére bocsátja a projekt további előkészítésére és megvalósítására tervezett, a nyertes pályázatban jóváhagyott elszámolható összeget, de legfeljebb bruttó 6 500 000 Ft-ot a pályázati összeg előfinanszírozásának második (utolsó) részleteként, amelyet átutalással teljesít 2012. március 30-ig a Pályázó OTP Bank-nál vezetett 11733120-20007621 számú bankszámlájára.
  • nyertes pályázat esetén a projektmenedzsment munkáját segítve projektasszisztenst jelöl ki;
  • nyertes pályázat esetén közreműködik a megvalósítás előkészítésében, lebonyolításában, a pénzügyi elszámolások összeállításában;
  • támogatott projekt esetén közreműködik a monitoring adatok, projekt előrehaladási jelentések elkészítésében.


 

3. Záró rendelkezések

 

3.1 Felek kijelentik, hogy a jelen megállapodás megkötésére minden korlátozás nélkül jogosultak.

3.2 Jelen szerződés a Felek általi aláírás napján, nem egyidejű aláírás esetén az utóbb megtett aláírás napján jön létre. A csónakház kialakítását célzó pályázat MVH Vidékfejlesztési Támogatások Igazgatósága általi elutasítása esetén minden további nélkül megszűnik.

3.3 A jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései az irányadóak.

3.4 Felek a jelen megállapodást annak elolvasása és értelmezése után mint akaratukkal mindenben megegyezőt 4 egymással szó szerint megegyező példányban írják alá, és annak 2-2 eredeti példányát átveszik.

 

Gyomaendrőd, 2011. .......................................... Gyomaendrőd, 2011. ..........................................
   
............................................................................................ ................................................................................................
Várfi András Gellai Imre
polgármester elnök
Gyomaendrőd Város Önkormányzata (Partner) Körös Kajak Sportegyesület (Pályázó)


Határidők, felelősök:

Határidő: 2011. 10. 14.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella

Határidő: 2012. 03. 30.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella

« Vissza
Vissza a főmenübe