19. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
2012. február 14-i ülésére

Tárgy:   Gyomaendrőd Város Önkormányzatának vagyonáról és a vagyontárgyak feletti rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló 14/2003. (VI. 5.) önkormányzati rendelet módosítása
Készítette:   Csényi István
Előterjesztő:   Dr. Csorba Csaba jegyző
Véleményező bizottság:   Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság

 

Tisztelt Képviselő – testület!
 
Az új önkormányzati valamint nemzeti vagyontörvények 2012. év eleji hatálybalépése miatt a helyi önkormányzatoknak át kell tekinteniük a vagyonukra vonatkozó szabályozást, továbbá, a nemzeti vagyontörvényből következően több új előírás és kötöttség vonatkozik az önkormányzati vagyongazdálkodásra.
 
A sarkalatos törvényként megalkotott és 2011. december 31.-én kihirdetett nemzeti vagyontörvény az állam és az önkormányzatok tulajdonára, mint a nemzeti vagyon részeire tartalmaz új típusú kötelezettségeket, előírásokat részben közös, részben sajátlagos feltételek mellett. A nemzeti vagyon Alaptörvény szerinti behatárolása azt a célkitűzést fejezi ki, hogy az állam és az önkormányzatok által ellátott közfeladatok törvényben meghatározott megosztásának elve érvényesüljön az adott feladat ellátásához rendelt vagyonnak az állam tulajdonából önkormányzati tulajdonba, vagy – az adott feladatnak az államhoz történő telepítése esetén – önkormányzati tulajdonból állami tulajdonba kerülése során.
 
A törvény a nemzeti vagyon elsődleges rendeltetéseként a közfeladatok ellátásának biztosítását határozza meg, és megteszi a közfeladatok fogalmának általános jellegű definiálását oly módon, hogy figyelemmel van a közfeladatok, közszolgáltatások fogalmának egyéb más jogszabályokban alkalmazott jelentéseire.
 
A nemzeti vagyon védelmét a lehető legnagyobb mértékben, a legszigorúbb szabályozással biztosítja a törvény, lehetővé téve ugyanakkor az okszerű, és célszerű gazdálkodást.
 
A legszigorúbban védett nemzeti vagyoni kör a kizárólagos állami és önkormányzati tulajdon meghatározása, ami forgalomképtelenséget jelent, azaz teljes elidegenítési és terhelési tilalmat, valamint dologi jog, vagy osztott tulajdon létesítésének tilalmát. Ezen vagyonelemek körét taxatíve határozza meg a törvény és mellékletei. Az állam és önkormányzatok kizárólagos tulajdona fő szabályként kizárólag koncesszió útján hasznosítható.
 
A nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. számú törvény 5. § (4) bekezdése értelmében:
„Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősül a 2. mellékletben meghatározott, valamint törvényben vagy a helyi önkormányzat rendeletében ekként meghatározott a helyi önkormányzat tulajdonában álló vagyonelem.”
 
Ezen jogszabályi helyben hivatkozott 2. számú melléklet II. pontja rögzíti a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonba tartandó vagyonelemek körét, melynek b) pontja tartalmazza a többségi önkormányzati tulajdonban álló, közszolgáltatási tevékenységet valamint parkolási szolgáltatást ellátó gazdasági társaságban fennálló társasági részesedést.
 
A nemzeti vagyonról szóló törvény 3. § (1) 12. pontja meghatározza a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon fogalmát: az 1. (2) bekezdés a) — az állam vagy a helyi önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló dolgok - pontja hatálya alá nem tartozó azon nemzeti vagyon, amelynek állami tulajdonban, illetve a helyi önkormányzat tulajdonában történő megőrzése hosszú távon indokolt.
 
A nemzeti vagyontörvény szerint minden önkormányzat köteles lesz közép- és hosszú távú vagyongazdálkodási tervet készíteni. A nagyobb városi, megyei jogú városi önkormányzatok korábban is rendelkeztek valamilyen vagyongazdálkodási stratégiával, koncepcióval, azonban új előírások szerint a legkisebb, akár lényegében vagyontalan települések is kötelesek lesznek a kétfajta időtávú vagyongazdálkodási tervet megalkotni.
 
A nemzeti vagyontörvény alapján az önkormányzatok törzsvagyona forgalomképtelen és korlátozottan forgalomképes vagyon lehet. A forgalomképes önkormányzati vagyon új megnevezése “Üzleti vagyon”.
 
A forgalomképtelen törzsvagyoni körben, a jövőben két alkategória lesz, ide tartoznak a nemzeti vagyontörvényben tételesen felsorolt kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyonelemek, valamint a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonként forgalomképtelen törzsvagyoni elemek.
 
A nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 9. § (1) bekezdés alapján a helyi önkormányzat a vagyongazdálkodásának az Alaptörvényben, valamint a 7. § (2) bekezdésében meghatározott rendeltetése biztosításának céljából közép- és hosszú távú vagyongazdálkodási tervet köteles készíteni.

A Nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 18. § (1) bekezdés alapján a helyi önkormányzat a rendelete szerint forgalomképtelennek minősülő vagyonából - a törvény hatálybalépésétől számított 60 napon belül - rendeletben köteles megjelölni azokat a tulajdonában álló vagyonelemeket, amelyeket az 5. § (4) bekezdés szerinti nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonként forgalomképtelen törzsvagyonnak minősít.
 
Amennyiben Gyomaendrőd Város Önkormányzata a helyi rendeletében a vagyon elemekről, mint kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonról rendeletet alkot, úgy (a törvény 6. § (5) bekezdése értelmében) azok, az erről rendelkező jogszabály erejénél fogva vagyonelem elidegenítési és — vagyonkezelői jog, jogszabályon alapuló használati jog vagy szolgalom kivételével — terhelési tilalom, valamint osztott tulajdon létesítésének tilalma alá kerülnek.
 
Jelenleg Gyomaendrőd Város Önkormányzatának vagyonáról és a vagyontárgyak feletti rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló 14/2003. (VI. 5.) önkormányzati rendelet szabályozza az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodást. A rendelet meghatározza a törzsvagyon, egyéb vagyon körét, ezen belül a forgalomképtelen, korlátozottan forgalomképes és forgalomképes vagyon feletti rendelkezés szabályait. Gyomaendrőd Város Önkormányzata vagyonának túlnyomó többsége törzsvagyon és jelentős része forgalomképtelen.
 
Az önkormányzati ingatlan és vagyoni értékű jogok nettó értéke a 2011. szeptember 30.-i állapot alapján az alábbiak szerint alakul ( a 2011. december 31. állapot még nem végleges ).  
 
                                                                                                                                                                         Adatok: ezer forintban
Megnevezés
Forgalomképtelen
Korlátozottan forgalomképes
Forgalomképes
Összesen
Ingatlanok és vagyon értékű jogok
5.034.972
1.732.625
202.251
6.969.848
Üzemeltetésre átadott vagyon
2.316.031
1.006.774
13.529
3.336.334
Összesen:
7.351.003
2.739.399
215.780
10.306.182
 
A táblázat adatai alapján az önkormányzati vagyon jelentős része, 98%-a a törzsvagyonba tartozik. A törzsvagyonba tartozó vagyonelemek hasznosításáról a Tisztelt Képviselő – testület dönt.
 

 

Az  önkormányzati törvény erejénél fogva a forgalomképtelen vagyon kategóriájába vannak besorolva az utak, közterek, holtágak, csatornák, árkok, erdők stb. A korlátozottan fogalomképes vagyon kategóriájába az önkormányzati feladatokat ellátó intézmények épületei, építményei és egyéb létesítményei tartoznak többségében.
 
A nemzeti vagyonról szóló törvény alapján a Tisztelt Képviselő – testületnek rendeletben kell meghatároznia 2012. március 1. napjáig azokat a vagyonelemeket, amelyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonként forgalomképtelen törzsvagyonnak minősít.
 
A minősítéshez a Békés Megyei Vízművek Zrt.-től javaslat érkezett, miszerint az önkormányzat tulajdonában lévő vízi-közmű vagyon legyen kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon.
 
Részünkről a kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon kategóriájába javasoljuk a holtágakat, a termálkútat.
 
A kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon kategóriájába javasolt vagyonelemek felsorolása
1. Ingatlanok
Helyrajzi szám
Megnevezés az ingatlan-nyilvántartásban
Terület
1245
Holt-Körös
1 ha 3126 m2
1247
Holt-Körös
3 ha 2868 m2
1301
Holt-Körös
5 ha 5897 m2
3265
Holt-Körös
5 ha 4903 m2
3406
Holt-Körös
3 ha 8194 m2
6243
Holt-Körös
6 ha 1978 m2
6269
Holt-Körös
1 ha 3056 m2
6318
Holt-Körös
3 ha 8707 m2
6406
Holt-Körös
2 ha 4118 m2
6765/3
Holt-Körös
7 ha 3785 m2
0389
Holt-Körös
10 ha 3844 m2
0776
Holt-Körös
7 ha 5090 m2
01021
Holt-Körös
11 ha 1007 m2
02800
Holt-Körös
4 ha 4856 m2
02809
Holt-Körös
16 ha 3027 m2
02837
Holt-Körös
9 ha 2318 m2
02846
Holt-Körös
2 ha 5157 m2
02853
Holt-Körös
6 ha 8077 m2
6772
Termálkút
405 m2
 
2. Üzemeltetésre átadott vízi - közmű vagyon, amelynek részletezése a Békés Megyei vízművek Zrt. és Gyomaendrőd Város Önkormányzata által megkötött vagyonkezelési és üzemeltetési szerződésben, valamint az ahhoz tartozó mellékletekben található.
 
A határidőre történő, törvényben előírt rendeletalkotási kötelezettség teljesítése érdekében javasoljuk a fent felsorolt vagyonelemeket most kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonná minősíteni. A rendelet később módosítható, más vagyonelemek is átminősíthetők kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonná. Ezért javasoljuk, hogy a bizottság hozzon létre egy albizottságot az önkormányzati vagyon besorolásának áttekintésére.
 
Fent leírtak figyelembevételével készült el a módosító rendelettervezet, melyet kérem, szíveskedjenek megvitatni.
 
TERVEZET
 
……/2012. (…...) önkormányzati rendelet
 
a Gyomaendrőd Város Önkormányzatának vagyonáról és a vagyontárgyak feletti rendelkezési jog
gyakorlásának szabályairól szóló 14/2003. (VI. 5.) önkormányzati rendelet módosításáról
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 18. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján,  Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 109. § (4) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
 
1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának vagyonáról és a vagyontárgyak feletti rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló 14/2003. (VI. 5.) önkormányzati rendelet e rendelet 1. mellékletével egészül ki.
 
Záró rendelkezések
 
2. § Ez a rendelet 2012. március 1-én lép hatályba, és a hatályba lépését követő napon hatályát veszti.
 
1. melléklet a ……./2012. (II. 23.) önkormányzati rendelethez
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonná minősített vagyonelemei
 
1. Ingatlanok
Helyrajzi szám
Megnevezés az ingatlan-nyilvántartásban
Terület
1245
Holt-Körös
1 ha 3126 m2
1247
Holt-Körös
3 ha 2868 m2
1301
Holt-Körös
5 ha 5897 m2
3265
Holt-Körös
5 ha 4903 m2
3406
Holt-Körös
3 ha 8194 m2
6243
Holt-Körös
6 ha 1978 m2
6269
Holt-Körös
1 ha 3056 m2
6318
Holt-Körös
3 ha 8707 m2
6406
Holt-Körös
2 ha 4118 m2
6765/3
Holt-Körös
7 ha 3785 m2
0389
Holt-Körös
10 ha 3844 m2
0776
Holt-Körös
7 ha 5090 m2
01021
Holt-Körös
11 ha 1007 m2
02800
Holt-Körös
4 ha 4856 m2
02809
Holt-Körös
16 ha 3027 m2
02837
Holt-Körös
9 ha 2318 m2
02846
Holt-Körös
2 ha 5157 m2
02853
Holt-Körös
6 ha 8077 m2
6772
Termálkút
405 m2
 
2. Üzemeltetésre átadott vízi - közmű vagyon, amelynek részletezése a Békés Megyei vízművek Zrt. és Gyomaendrőd Város Önkormányzata által megkötött vagyonkezelési és üzemeltetési szerződésben, valamint az ahhoz tartozó mellékletekben található.
 
Gyomaendrőd, 2012. február
 
 
 
Várfi András
Polgármester
Dr. Csorba Csaba
jegyző
 

 

 


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Bizottság egyöntetűen javasolja a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény alapján a rendelettervezetben szereplő önkormányzati vagyonelemek kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonná minősítését. A Bizottság javasolja továbbá, hogy egy 3 fős albizottság legyen létrehozva az önkormányzati vagyon besorolásának áttekintésére.

 
Döntési javaslat

"Rendelet tervezet"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Rendelet alkotás, szabályozás
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottsága javasolja a Képviselő-testület számára egy albizottság létrehozását az önkormányzati vagyon besorolásának áttekintésére a 2011. évi  CXCVI. törvényben meghatározottak teljesítése érdekében.

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe